Koncentrator Tlenu Funkcjonowanie
Zasada Działania oraz Używania
Koncentrator tlenu to urządzenie służące do ciągłego dostarczania powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu wynoszącą około 95,6%.
Cena Aparatów Marki PHILIPS jest zbliżona do cen różnorakich podróbek.
Dlatego polecamy aparaty wszystkich Producentów ze Stanow Zjednoczonych tzn. PHILIPS, INVACARE oraz DEVILBISS.
Wyróżniamy dwa rodzaje koncentratorów tlenowych: stacjonarne oraz przenośne. Najważniejszym parametrem urządzenia jest koncentracja tlenu tzn. zawartość tlenu wydostającego się z urządzenia wyrażona w % procentach %. Załóżmy, że koncentrator ma produkować standardową ilość tlenu dla osoby dorosłej, tzn. około 2 litrów w ciągu jednej minuty, zawartość tlenu wynosi wtedy około 94 - 95,6 %. Na rynku funkcjonuje wiele podróbek które przy standardowym ustawieniu dla osoby dorosłej będą koncentrować tylko od 28% do maksymalnie 50% tlenu, zdecydowanie za mało, aby pomóc osobie cierpiącej na ciężką niewydolność oddechową. Tlenoterapia pozwala skutecznie poprawić jakość życia.
Aparaty tlenowe nie wymagają specjalistycznej wiedzy, są bardzo proste w obsłudze, można ich używać do tzw. tlenoterapii domowej.
Tlen Medyczny z koncentratora tlenu pomaga większości osób, z niewydolnością oddechową (np. POChP) jednakże bardzo ważnym aspektem tlenoterapii domowej jest komfort psychiczny. Dlatego zachęcamy pacjentów do regularnych wizyt u różnych pulmonologów. Warto odwiedzać pulmonologa raz na kilka miesięcy w celu wykonania badań z zakresu podstawowych które sprawdzają stabilność naszych organizmów po kilku miesiącach leczenia tlenem o stężeniu 92-95,6%.
W dalszej części artykułu znajdziecie Państwo podstawowe pytania, które warto zadać lekarzowi oraz podstawowe informacje na temat tlenoterapii domowej.
Zalecenia Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc dotyczące rozpoznawania i leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
*01*
W okresie aktywności fizycznej chorego ( chodzenie po mieszkaniu ) oraz koniecznie podczas snu zaleca się zwiększanie przepływu tlenu o 1 l/min w stosunku do przepływu ustalonego w spoczynku.
*02*
Z reguły tlenoterapię w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc zaczyna się od podawania tlenu przez cewnik donosowy ( wąsy tlenowe ) przy przepływie 2 litry /min. Przez około 15 godzin na dobę. Koniecznie podczas snu.
Stwierdzono, że u pacjentów którzy mają problemy z płucami prawdopodobnie bardzo często w czasie snu dochodzi do znacznych spadków poziomu tlenu we krwi. Takie spadki poziomu tlenu we krwi podczas snu prawdopodobnie bywają przyczyną licznych zaburzeń rytmu organizmu podczas snu które to zaburzenia podczas snu zwyczajnie wpływają na jakość naszej regeneracji.
Dlatego zaleca się zwiększanie przepływu tlenu podczas snu o 1 l/min w stosunku do przepływu ustalonego w spoczynku.
Masz pytania dotyczące sprzętu?
Jak działa koncentrator tlenu?
Zasada działania koncentratora tlenu jest prosta, koncentrator tlenu pobiera powietrze z otoczenia, które zawiera około 21% tlenu oraz 78% azotu następnie izoluje azot dzięki czemu urządzenie może wyprodukować mieszankę zawierającą dużą ilość tlenu, około 95%. Urządzenie może pracować przez 24 godziny w trybie ciągłym.
Podstawowe modele dostarczają do organizmu 0,5 – 5 litrów tlenu w ciągu jednej minuty.
Dostępne są również urządzenia podające do 9 l/min.
Tego typu niezwykłe urządzenia zlikwidowały tzw. problem pustej butli z tlenem. W przypadku butli za każdym razem gdy tlen się kończył trzeba było udać się do specjalnego punktu serwisowego, aby ją napełnić. W przypadku koncentratora tlenowego nie ma takiej potrzeby. Warto również zauważyć, że tlen w butli znajduje się pod dużym ciśnieniem, w przypadku wybuchu pożaru w budynku, taka butla to dodatkowe niebezpieczeństwo. Można wyposażyć chorego w przenośny koncentrator tlenu, z którego może korzystać również poza domem, np. na spacerze czy w samochodzie.
Stacjonarne koncentratory tlenu powstały dla potrzeb tlenoterapii domowej.
Z koncentratorów tlenu korzystają w warunkach domowych głównie pacjenci z problemami układu oddechowego.
Jak długo stosować koncentrator tlenu ?
Na pytanie, przez jaki czas używać koncentratora tlenu, najlepiej odpowie nam lekarz pulmonolog. Doświadczenie jednak mówi, że lekarze często pomijają ważne fakty, o tym jak korzystać z koncentratora tlenu, a jedyna informacja jaką przekazują to konieczność wdrożenia tlenoterapii. Dlatego warto podczas wizyty zapytać lekarza o:
Według Zaleceń Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc dotyczące rozpoznawania i leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Tlenoterapia jest najskuteczniejsza podczas snu.
Czas dotleniania oraz ilość podawanego tlenu (ilość określa się w litrach tlenu podawanych w ciągu jednej minuty) zazwyczaj wynosi ona 1 - 2 litrów tlenu medycznego w ciągu jednej minuty.
W przypadku podejrzenia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc ; Raka Płuc, dobrze pamiętać o czasie używania tlenu. 12 do 17 godzin / 24 godziny.
Jeżeli Pacjent przebywając w szpitalu używa tlen bez przerwy 24 godziny / 24 godziny Medyk ma obowiązek rzędu 85-99% poinformować Pacjenta gdy ten zechce wrócić tam gdzie Mieszkanie Pacjenta o obowiązku przejścia na tryb 12 do 17 godzin / 24 godziny kiedy Pacjent zamiast Szpitala będzie oglądał Mieszkanie.
Klasterowy ból głowy. Czas jednorazowego dotleniania wynosi około 15 minut przy dozowaniu 10 litrów tlenu na minutę.
Jak używać koncentrator tlenu ?
Suchy tlen w dłuższym okresie wymaga Wód które wiedzą co to Destylacja.
Tlen z Koncentratorów Tlenu dobrze jest Nawilżać Wodą Destylowaną.
W przypadku gdy zauważamy u pacjenta influenze tzn. m.in. mokry nos wtedy rezygnujemy z nawilżania tlenu wodą.
Suchy tlen bardzo dobrze leczy influenze tzn. m.in. mokry nos.
Suchy tlen stosowany dłużej niż 4-7 dni mocno wyszusza drogi oddechowe.
tzn. używamy tylko pustej butelki tzn. bez wody.
Suchy tlen stosowany dłużej niż 4-7 dni mocno wyszusza drogi oddechowe.
Wymiana Wody Destylowanej lub Demineralizowanej w Nawilżaczu. Dobrze wymieniać Wodę co kilka dni 2-5 lub codziennie.
Dobrze wymianie wody w nawilżaczu sprawdź, czy tlen wydostaje się przez wąsy tlenowe, jeśli butelka jest źle dokręcona tlen nie będzie się wydostawał.
3. Nie wolno umiejscawiać włączonego urządzenia w pomieszczeniach w których nie ma możliwości wietrzenia, np. w łazience. Pomieszczenie, w którym pracuje koncentrator tlenu powinno być wietrzone raz na kilka godzin.
4. Filtr gąbkowy od koncentratora należy regularnie oczyszczać z kurzu. W razie awarii koncentrator tlenu nie powoduje wzrostu ilości tlenu w pomieszczeniu, więc urządzenie możesz bezpiecznie używać w warunkach domowych.
Koncentrator tlenu - Zastosowanie
1. Koncentratory tlenu służą przede wszystkim do terapii tlenem dla osób cierpiących na ciężką niewydolność oddechową. Najczęściej wskazaniami do korzystania z koncentratora tlenu są choroby płuc: POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), astma oskrzelowa, mukowiscydoza, rak płuc, zwłóknienie płuc i inne. Tlenoterapia jest zalecaną formą leczenia pacjentów, także w przypadku schorzeń takich jak nadciśnienie, niewydolność krążenia, bóle sercowe w klatce piersiowej, niska saturacja (mała ilość tlenu we krwi) i inne choroby układu oddechowego i nie tylko. Sprzęt umożliwia dostarczanie pacjentowi tlenu o wysokim stężeniu ( ponad 90% ) nie tylko podczas pobytu w szpitalu i innych placówkach medycznych, ale także w domu.
2. Jeśli chodzi o podawanie tlenu poza domem np. w czasie podróży, istnieje możliwość wyposażenia pacjenta w przenośny koncentrator tlenu, który posiada zasilanie bateryjne może pracować nawet do 9h bez konieczności podłączania ładowarki, taki koncentrator można również podłączyć do ładowania poprzez gniazdko zapalniczki w samochodzie.
3. W Stanach Zjednoczonych bardzo popularnym zjawiskiem są bary tlenowe z których korzystają całkowicie zdrowe osoby, np. sportowcy, biznesmeni, studenci itp. którzy używają tlenu medycznego dla relaksu, wzmocnienia organizmu oraz ogólnej poprawy stanu zdrowia przez krótki okres czasu np. 20 min jednocześnie czytając książkę lub przeglądając internet. W Polsce również istnieje kilka barów tlenowych. Przed korzystaniem z takich usług zaleca się wizytę u lekarza specjalisty w celu sprawdzenia czy nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania.
Teraz na pewno wiesz, jak działa koncentrator tlenu oraz w przypadku jakich chorób i dlaczego warto z niego korzystać. Urządzenie to zdecydowanie ułatwia oddychanie i poprawia jakość życia pacjentów, którzy potrzebują zwiększonej podaży tlenu. Nasza wypożyczalnia oferuje duży wybór stacjonarnych i przenośnych koncentratorów tlenu do leczenia tlenem,
Koncentrator Tlenu wytwarza tlen medyczny o czystości 95,6%. Urządzenie może podawać maksymalnie do 5 litrów tlenu medycznego / minutę. W przypadku zakoażonych Koronawirusem zdarzają się sytuacje gdy chory potrzebuje przyjąć nie 5 a 10 litrów tlenu medycznego / minutę. W takiej sytuacji można połączyć 2 koncentratory w Jeden Obieg Tlenowy.
Z naszego doświadczenia wynika iż podanie 10 litrów tlenu medycznego / minutę jest rozwiązaniem które przynosi ogromną ulgę i poprawę stanu zdrowia. Jednocześnie 5 litrów tlenu medycznego / minutę ; często okazuje się ilościa zbyt małą i nie przynosi pożądanej ulgi która jest możliwa do osiągnięcia dopiero po przekreoczeniu tzw. koniecznej granicy która wynosi 8 - 10 litrów tlenu medycznego / minutę.
Masz pytania dotyczące sprzętu?