kontakt@koncetratory-tlenu-wypozyczalnia.pl Koncentratory tlenu Koncentratory tlenu
5 stars - based on 250 reviews
100
ul. Modlińska 325a Warszawa 03-152
514 359 153 PLN Hours: Mo-Sa 00:00 - 00:00
close

Koncentrator Tlenu Zasada Działania

 

Najważniejszym parametrem urządzenia jest koncentracja tlenu ( zawartość tlenu wydostającego się z urządzenia wyrażona w % ). 

 

Załóżmy, że koncentrator ma produkować dawkę dla osoby dorosłej, około 2 - 3 litrów tlenu w ciągu jednej minuty, zawartość tlenu powinna wynosić około 90 - 95,6 %.

 

Na rynku funkcjonuje wiele chińskich podróbek które przy dawce dla osoby dorosłej będą koncentrować tylko od 28% do maksymalnie 50% tlenu, zdecydowanie za mało aby pomoć osobie cierpiącej na ciężką niewydolność oddechową.

 

Jak działa koncentrator tlenu ?

 

Koncentrator tlenu pobiera z atmosfery powietrze które zawiera około 21% tlenu oraz 78% azotu następnie izoluje azot dzięki czemu może wyprodukować mieszankę zawierającą około 95% tlenu. Urządzenie może pracować przez 24 godziny w trybie ciągłym. Podstawowe modele dostarczają 0,5 – 5 litrów tlenu w ciągu jednej minuty. Dostępne są również urządzenia podające do 9 l/min.

 

Koncentratory tlenu powstały dla potrzeb tlenoterapii domowej, te niezwykłe odkrycie zlikwidowało tzw. problem pustej butli z tlenem. .W przypadku butli za każdym razem gdy tlen się kończył trzeba było udać się do specjalnego punktu serwisowego aby ją napełnić w przypadku koncentratora nie ma takiej potrzeby. Warto również zauważyć, że tlen w butli znajduje się pod dużym ciśnieniem, gdyby w budynku wybuchł pożar taka butla to dodatkowe niebezpieczeństwo.

 

Jak długo stosować koncentrator tlenu ?

 

1. Na to pytanie najlepiej odpowie nam lekarz pulmonolog. Doświadczenie jednak mówi, że lekarze często pomijają ważne fakty a jedyna informacja jaką przekazują to konieczność wdrożenia tlenoterapii.

 

2. Osoby cierpiące na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc oraz Raka Płuc powinny pamiętać, że  czas dotleniania wynosi przeważnie od 12 do maksymalnie 17 godzin / dobę. Chyba, że lekarz postanowi inaczej. Często zdarza się, że pacjent przebywając w szpitalu używa tlen przez 24 godziny / dobę po czym wraca do domu i robi dokładnie tak samo nie będąc świadomym, że w szpitalu przeprowadzono tzw. intensywne dotlenianie. Używanie tlenu z koncentraora przeaz 24 godziny na dobę przez zbyt długi okres czasu może spowodować narastające bóle głowy oraz "szumy w głowie" co jest oznaką zbyt dużej ilości dwutlenku węgla w organizmie, w takim przypadku należy od razu przerwać tlenoterapię i pilnie udać się do szpitala.

 

3. Jeśli cierpisz na tzw. klasterowy ból głowy czas  jednorazowego dotleniania wynosi około 15 minut przy dozowaniu około 10 litrów tlenu na minutę, zazwyczaj przeprowadza się 3 sesje w ciągu doby. Ilość sesji na dobę, dawkowanie oraz czas dotleniania nalezy ustalić z lekarzem.

 

4. W przypadku osób całkowicie zdrowych czujących jedynie potrzebę dotlenienia koniecznie zaleca się wizytę u lekarza specjalisty oraz sprawdzenie czy nie wystepują jakiekolwiek przeciwskazania.

 

Jak używać koncetnrator tlenu ?

 

1. Należy pamiętać, że koncentrator produkuje tlen który wymaga nawilżenia w przeciwnym wypadku pacjent może narzekać na uczucie wysuszenia dróg oddechowych. Aby nawilżyć tlen wystarczy wyposażyć się w specjalistyczną butelkę tzw. nawilżacz do koncentratora tlenu. Do nawilżacza należy używać tylko wody destylowanej wtedy mamy pewność, że w butelce nie pojawi się „kamień” który z pewnością zapcha cały obieg powietrza przez co pacjent nie dostanie tlenu a urządzenie ulegnie awarii.

 

2. Zawsze po wymianie wody w nawilżaczu sprawdź czy tlen wydostaje się przez wąsy tlenowe, jeśli butelka jest źle dokręcona tlen nie będzie się wydostawał.

 

3. Nie wolno umiejscawiać włączonego urządzenia w pomieszczeniach w których nie ma możliwości wietrzenia, np. w łazience. Pomieszczenie w którym pracuje koncentrator powinno być wietrzone raz na kilka godzin.

 

4. Filtr gąbkowy od koncentraora należy regularnie oczyszczać z kurzu.

 

Koncentrator tlenu zastosowanie

 

Koncentratory tlenu służą przede wszystkim do tlenoterapii dla osób cierpiących na ciężką niewydolność oddechową.

Sprzęt umożliwia dostarczanie pacjentowi tlenu o wysokim stężeniu ( ponad 90% ) nie tylko podczas pobytu w szpitalu ale także w domu.

 

Jeśli chodzi o podawanie tlenu poza domem np. w czasie podrózy istnieje możliwość wyposażenia pacejnta w przenośny koncentrator tlenu który zasilany bateryjnie może pracować nawet do 9h bez konieczności podłączania ładowarki, taki koncentrator można również podłączyć do ładowania po przez gniazdko zapaliczniki w samochodzie.

 

W Stanach Zjednoczonych bardzo popularnym zjawiskiem są bary tlenowe z których korzystają całkowicie zdrowe osoby, np. sportowcy, biznesmeni, studenci itp. którzy używają tlenu medycznego dla relaksu przez którtki okres czasu np. 20 min jednocześnie czytając książkę lub przeglądając internet. W Polsce również istnieje kilka barów tlenowych. Przed korzystaniem z takich usług zaleca się wizytę u lekarza specjalisty w celu sprawdzenia czy nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania.

 

 


DODANE: 08-10-2018
Alina
Nigdzie indziej nie znalazłam tak przydatnych informacji dotyczących koncentratora tlenu i tlenoterapii, tylko najważniejsze informacje, dziękuję za pomoc i ekspresowy wynajem ! Pozdrawiam :)

POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY


   mail

                                                           

 

                

                     

 

 

DANE FIRMY:

 
adres

AMED 24
Wypożyczalnia Koncentratorów Tlenu Warszawa

Dostawa - Instalacja 24h

 

NIP: 531-104-32-73

telefon

Telefon:

514 359 153

mail

Adres firmowy:

ul. Modlińska 325a
03-152 Warszawa