close

Telefon Całodobowy, Czynne 24h / 7dni w tygodniu

 

Zadzwoń i zamów: (+48) 514 359 153

 

Koncentrator Tlenu Funkcjonowanie 
Zasada Działania oraz Używania  

   

  kobieta w masce tlenowej i koncentrator tlenowy

   

  Koncentrator tlenu to urządzenie służące do ciągłego dostarczania powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu wynoszącą około 95,6%.

   

  Cena Aparatów Marki PHILIPS jest zbliżona do cen różnorakich podróbek.

   

  Dlatego polecamy aparaty wszystkich Producentów ze Stanow Zjednoczonych tzn. PHILIPS, INVACARE oraz DEVILBISS.

  Co to jest i jakie są rodzaje koncentratorów tlenu?


  Jaki koncentrator tlenu wybrać? Wyróżniamy dwa rodzaje koncentratorów tlenowych: stacjonarne oraz przenośne. Stacjonarny koncentrator tlenu jest bardziej wydajny natomiast poprzez swój duży rozmiar w większości przypadków nie jest wygodnym rozwiązaniem w stosowaniu go w warunkach domowych. Zaleca się go dla osób z zaawansowaną niewydolnością oddechową. Przenośny koncentrator tlenu jest uniwersalny i wygodny w użyciu. Podczas tlenoterapii pacjent może wykonywać różne inne czynności. Najważniejszym parametrem koncentratora tlenu jest stężenie tlenu tzn. zawartość tlenu wydostającego się z urządzenia wyrażona w % procentach %. Załóżmy, że koncentrator ma produkować standardową ilość tlenu dla osoby dorosłej, tzn. około 2 litrów w ciągu jednej minuty, zawartość tlenu wynosi wtedy około 94 - 95,6 %. Na rynku funkcjonuje wiele podróbek które przy standardowym ustawieniu dla osoby dorosłej będą koncentrować tylko od 28% do maksymalnie 50% tlenu, zdecydowanie za mało, aby pomóc osobie cierpiącej na ciężką niewydolność oddechową. Terapia tlenowa pozwala skutecznie poprawić jakość życia.

   

  Aparaty tlenowe nie wymagają specjalistycznej wiedzy, są bardzo proste w obsłudze, można ich używać do tzw. tlenoterapii domowej. Są także bardziej przyjazne dla środowiska niż butle tlenowe, ponieważ eliminują odpady związane z wymianą butli i zużywanym tlenem.

   

  Tlen Medyczny z koncentratora tlenu pomaga większości osób, z niewydolnością oddechową (np. POChP) jednakże bardzo ważnym aspektem tlenoterapii domowej jest komfort psychiczny. Dlatego zachęcamy pacjentów do regularnych wizyt u różnych pulmonologów. Warto odwiedzać pulmonologa raz na kilka miesięcy w celu wykonania badań z zakresu podstawowych które sprawdzają stabilność naszych organizmów po kilku miesiącach leczenia tlenem o stężeniu 92-95,6%. 

  W dalszej części artykułu znajdziecie Państwo podstawowe
  pytania, które warto zadać lekarzowi oraz 
  podstawowe informacje na temat tlenoterapii domowej.

  koncentrator tlenu

  Zalecenia Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc dotyczące rozpoznawania i leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

  *01*
  W okresie aktywności fizycznej chorego ( chodzenie po mieszkaniu ) oraz koniecznie podczas snu zaleca się zwiększanie przepływu tlenu o 1 l/min w stosunku do przepływu ustalonego w spoczynku. 

  *02*
  Z reguły tlenoterapię w przypadku osób cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc zaczynają się od podawania tlenu przez cewnik donosowy ( wąsy tlenowe ) przy przepływie 2 litry /min. Przez około 15 godzin na dobę. Koniecznie podczas snu.

  W nocy hipoksemia prawdopodobnie ma tendencje do pogłębiania.

  Stwierdzono, że u pacjentów którzy mają problemy z płucami prawdopodobnie bardzo często w czasie snu dochodzi do znacznych spadków poziomu tlenu we krwi. Takie spadki poziomu tlenu we krwi podczas snu prawdopodobnie bywają przyczyną licznych zaburzeń rytmu organizmu podczas snu które to zaburzenia podczas snu zwyczajnie wpływają na jakość naszej regeneracji. 

  Dlatego zaleca się zwiększanie przepływu tlenu podczas snu o 1 l/min w stosunku do przepływu ustalonego w spoczynku.

   

  Masz pytania dotyczące sprzętu?

   

  Jak działa koncentrator tlenu?

   

  techniczny schemat budowy koncentratora tlenu

   

  Zasada działania koncentratora tlenu jest prosta. Pierwszym krokiem jest podłączenie go do źródła zasilania a następnie należy wlać wodę do zbiornika nawilżacza. Kolejno należy uruchomić urządzenie i ustawić wskazany przez lekarza przepływ tlenu. Koncentrator tlenu pobiera powietrze z otoczenia, w którego skład wchodzi tlen 21% oraz 78% azot. Następnie specjalne mechanizmy pozwalają oddać zaabsorbowany wcześniej azot, dzięki czemu koncentrator tlenu może wyprodukować mieszankę zawierającą dużą ilość tlenu, około 95%. Urządzenie może pracować przez 24 godziny na dobę w trybie ciągłym.

   

  Podstawowe modele dostarczają do organizmu 0,5 – 5 litrów tlenu w ciągu jednej minuty.
  Dostępne są również urządzenia podające do 9 l/min.

   

  Koncentrator tlenu a butle tlenowe

  Tego typu niezwykłe urządzenia zlikwidowały tzw. problem pustych butli tlenowych. W przypadku butli za każdym razem gdy tlen się kończył trzeba było udać się do specjalnego punktu serwisowego, aby ją napełnić. W przypadku koncentratora tlenowego nie ma takiej potrzeby. Warto również zauważyć, że tlen w butli znajduje się pod dużym ciśnieniem, w przypadku wybuchu pożaru w budynku, taka butla to dodatkowe niebezpieczeństwo. Można wyposażyć chorego w przenośny koncentrator tlenu, z którego może korzystać również poza domem, np. na spacerze czy w samochodzie.

   

  Stacjonarne koncentratory tlenu powstały dla potrzeb tlenoterapii domowej.
  Z koncentratorów tlenu korzystają w warunkach domowych głównie pacjenci cierpiący na choroby układu oddechowego.

   

  Jak długo stosować koncentrator tlenu ?

   

  Na pytanie, przez jaki czas używać koncentratora tlenu oraz jakie nasycenie tlenem stosować, najlepiej odpowie nam lekarz pulmonolog. Doświadczenie jednak mówi, że lekarze często pomijają ważne fakty, o tym jak korzystać z koncentratora tlenu, a jedyna informacja jaką przekazują to konieczność wdrożenia tlenoterapii. Dlatego warto podczas wizyty zapytać lekarza o:

   

  Według Zaleceń Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc dotyczące rozpoznawania i leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Tlenoterapia jest najskuteczniejsza podczas snu.

   

  Czas dotleniania oraz ilość podawanego tlenu (ilość określa się w litrach tlenu podawanych w ciągu jednej minuty) zazwyczaj wynosi ona 1 - 2 litrów tlenu medycznego w ciągu jednej minuty.

   

  W przypadku podejrzenia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc ; Raka Płuc, dobrze pamiętać o czasie używania tlenu. 12 do 17 godzin / 24 godziny.

  Jeżeli Pacjent przebywając w szpitalu używa tlen bez przerwy 24 godziny / 24 godziny Medyk ma obowiązek rzędu 85-99% poinformować Pacjenta gdy ten zechce wrócić tam gdzie Mieszkanie Pacjenta o obowiązku przejścia na tryb 12 do 17 godzin / 24 godziny kiedy Pacjent zamiast Szpitala będzie oglądał Mieszkanie.

   

  Klasterowy ból głowy. Czas jednorazowego dotleniania wynosi około 15 minut przy dozowaniu 10 litrów tlenu na minutę.

  stacjonarny koncentrator tlenu

   

  Na co zwrócić uwagę, wybierając koncentrator tlenu?

  Przy wyborze koncentratora tlenu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników:

  • Wydajność: Sprawdź, czy wybrany koncentrator tlenu ma wystarczającą wydajność, aby dostarczać odpowiednią ilość tlenu w zależności od Twoich potrzeb.
  • Czystość: Skoncentruj się na koncentratorach tlenu, które oferują wysoką czystość tlenu, eliminującą zanieczyszczenia i inne substancje niepożądane. Warto sprawdzić, czy urządzenie posiada odpowiednie filtry i mechanizmy, które skutecznie usuwają azot znajdujący się w powietrzu i inne gazy.
  • Poziom hałasu: Zwróć uwagę na poziom hałasu generowany przez koncentrator tlenu. W szczególności, jeśli zamierzasz korzystać z urządzenia w domu, ważne jest, aby było ono stosunkowo ciche, aby nie zakłócać Twojego komfortu i snu.
  • Łatwość obsługi: Upewnij się, że koncentrator tlenu jest łatwy w obsłudze i ma intuicyjny interfejs użytkownika. Powinien być łatwy do ustawienia, regulacji i monitorowania pracy urządzenia.
  • Mobilność: Jeśli zamierzasz używać koncentratora tlenu w różnych miejscach, warto zwrócić uwagę na jego mobilność. Wybierz przenośne urządzenie o długiej żywotności baterii, które jest lekkie i łatwe do przenoszenia.
  • Niezawodność: Sprawdź opinie innych użytkowników na temat niezawodności wybranego koncentratora tlenu. Ważne jest, aby aparat tlenowy działał stabilnie i niezawodnie przez długi czas, aby uniknąć nieoczekiwanych problemów.
  • Serwis i wsparcie techniczne: Upewnij się, że producent koncentratora tlenu oferuje odpowiednie wsparcie techniczne oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. W razie potrzeby będziesz mógł skorzystać z pomocy ekspertów.

  Oczywiście, decyzja o wyborze koncentratora tlenu powinna być również konsultowana z lekarzem lub specjalistą ds. medycyny, aby dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb i wymagań zdrowotnych. Lekarz powinien także wskazać jak stosować koncentrator tlenu, jak często i jakie stężenie tlenu dostosować.

   

  Jak używać koncentrator tlenu ?


  przenośny koncentrator tlenu
  Suchy tlen w dłuższym okresie wymaga Wód które wiedzą co to Destylacja.
  Tlen z Koncentratorów Tlenu dobrze jest Nawilżać Wodą Destylowaną.
  W przypadku gdy zauważamy u pacjenta influenze tzn. m.in. mokry nos wtedy rezygnujemy z nawilżania tlenu wodą.


  Suchy tlen bardzo dobrze leczy influenze tzn. m.in. mokry nos.
  Suchy tlen stosowany dłużej niż 4-7 dni mocno wyszusza drogi oddechowe.

  tzn. używamy tylko pustej butelki tzn. bez wody.koncentrator tlenu

  Suchy tlen stosowany dłużej niż 4-7 dni mocno wyszusza drogi oddechowe.
  Wymiana Wody Destylowanej lub Demineralizowanej w Nawilżaczu. Dobrze wymieniać Wodę co kilka dni 2-5 lub codziennie. 

  stosowanie koncentratora tlenu za pomocą maseczki”

   

   

   

  Dobrze wymianie wody w nawilżaczu sprawdź, czy tlen wydostaje się przez wąsy tlenowe, jeśli butelka jest źle dokręcona tlen nie będzie się wydostawał.

   

  3. Nie wolno umiejscawiać włączonego urządzenia w pomieszczeniach w których nie ma możliwości wietrzenia, np. w łazience. Pomieszczenie, w którym pracuje koncentrator tlenu powinno być wietrzone raz na kilka godzin.

   

  4. Filtr gąbkowy od koncentratora należy regularnie oczyszczać z kurzu. W razie awarii koncentrator tlenu nie powoduje wzrostu ilości tlenu w pomieszczeniu, więc urządzenie możesz bezpiecznie używać w warunkach domowych.

   

  Koncentrator tlenu - Zastosowanie

   

  1. Koncentratory tlenu służą przede wszystkim do terapii tlenem dla osób cierpiących na ciężką niewydolność oddechową. Najczęściej wskazaniami do korzystania z koncentratora tlenu są choroby płuc: POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), astma oskrzelowa, mukowiscydoza, rak płuc, zwłóknienie płuc i inne. Tlenoterapia jest zalecaną formą leczenia pacjentów, także w przypadku schorzeń takich jak nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, bóle sercowe w klatce piersiowej, niska saturacja (mała ilość tlenu we krwi), zwłóknienie mięśnia sercowego, zaburzenia psychiczne i inne choroby układu oddechowego i nie tylko. Sprzęt umożliwia dostarczanie pacjentowi tlenu o wysokim stężeniu ( ponad 90% ) nie tylko podczas pobytu w szpitalu i innych placówkach medycznych, ale także w domu.

   

  2. Jeśli chodzi o podawanie tlenu poza domem np. w czasie podróży, istnieje możliwość wyposażenia pacjenta borykającego się z chorobą układu oddechowego w przenośny koncentrator tlenu, który posiada zasilanie bateryjne. Średnio, taki koncentrator tlenu może pracować nawet do 9h bez konieczności podłączania ładowarki, w zależności od rodzaju i żywotności baterii. Taki koncentrator można również podłączyć do ładowania poprzez gniazdko zapalniczki w samochodzie.

   

  3. W Stanach Zjednoczonych bardzo popularnym zjawiskiem są bary tlenowe z których korzystają całkowicie zdrowe osoby, np. sportowcy, biznesmeni, studenci itp. którzy używają tlenu medycznego dla relaksu, wzmocnienia organizmu oraz ogólnej poprawy stanu zdrowia przez krótki okres czasu np. 20 min jednocześnie czytając książkę lub przeglądając internet. W Polsce również istnieje kilka barów tlenowych. Przed korzystaniem z takich usług zaleca się wizytę u lekarza specjalisty w celu sprawdzenia czy nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania. 

  Teraz na pewno wiesz, jak działa koncentrator tlenu oraz w przypadku jakich chorób i dlaczego warto z niego korzystać.  Urządzenie to zdecydowanie ułatwia oddychanie i poprawia jakość życia pacjentów, którzy potrzebują zwiększonej podaży tlenu. Nasza wypożyczalnia oferuje duży wybór stacjonarnych i przenośnych koncentratorów tlenu do leczenia tlenem,

   

  Koncentrator Tlenu wytwarza tlen medyczny o czystości 95,6%. Urządzenie może podawać maksymalnie do 5 litrów tlenu medycznego / minutę.  W przypadku zakoażonych Koronawirusem zdarzają się sytuacje gdy chory potrzebuje przyjąć nie 5 a 10 litrów tlenu medycznego / minutę. W takiej sytuacji można połączyć 2 koncentratory w Jeden Obieg Tlenowy. 

   

  Z naszego doświadczenia wynika iż podanie 10 litrów tlenu medycznego / minutę jest rozwiązaniem które przynosi ogromną ulgę i poprawę stanu zdrowia. Jednocześnie 5 litrów tlenu medycznego / minutę ; często okazuje się ilościa zbyt małą i nie przynosi pożądanej ulgi która jest możliwa do osiągnięcia dopiero po przekreoczeniu tzw. koniecznej granicy która wynosi 8 - 10 litrów tlenu medycznego / minutę. Ważna jest również regularność tlenoterapii.

   

   

  Masz pytania dotyczące sprzętu?

   

  obrazek blogowy nr. 1

  Tlenoterapia

  Tlen jest nam niezbędny do życia. W normalnych warunkach i przy zdrowym organizmie jego zawartość w zwykłym powietrzu to ok. 21%, co w zupełn...

  Czytaj dalej
  obrazek blogowy nr. 2

  Domowe leczenie tlenem

  Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do życia. Człowiek bez tlenu przetrwać może do pięciu minut, ale już krótkotrwałe przerwanie dop...

  Czytaj dalej
  obrazek blogowy nr. 2

  ZIOŁA na POChP

  POChP generuje przewlekłe stany zapalne po...

  Czytaj dalej

  DODANE: 22-10-2022
  Tomek Yanosik
  Jaki koncentrator jest godny polecenia, interesuje mnie trwałość, servis i zużycie prądu. Pozdrawiam!
  DODANE: 07-03-2021
  Janusz
  Jak kupicie koncentrator to w instrukcji będzie napisane wszystko co was interesuje. Dzieci są mądrzejsze od wielu piszących tutaj komentarze. Ten artykuł przybliża laikom wiedzę na temat tlenoterapii i koncentratorów. Pozdrawiam.
  DODANE: 23-02-2021
  Boruta
  Niczego co mnie interesowało w artykule nie przeczytałam.Zwykła paplanina i brak konkretów.

  POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY