Top 5 najlepszych koncentratorów tlenu
- Czym jest i jak działa domowy koncentrator tlenu?
- Koncentrator tlenu - jaki wybrać?
- Koncentrator tlenu - opinie
- Ranking: 5 najlepszych koncentratorów tlenu
- Zakup czy wynajem koncentratora tlenu?
Koncentrator tlenu jest niewątpliwie urządzeniem, które wpływa na poprawę stanu zdrowia. Wybierając najlepszy koncentrator tlenu dla siebie lub dla swoich bliskich, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Jaki koncentrator tlenu wybrać?
Sprawdź, czym cechują się przenośne koncentratory tlenu, a jakie zalety mają stacjonarne modele. Zobacz też najnowszy ranking koncentratorów tlenu!
Czym jest i jak działa domowy koncentrator tlenu?
Zarówno szpitalny, jak i domowy aparat do tlenoterapii to urządzenia medyczne do podawania tlenu. Zaleceniem do tlenoterapii są głównie różnego rodzaju choroby układu oddechowego. Koncentratory tlenu pozwalają zwiększyć stężenie tego pierwiastka w pęcherzykach płucnych. Urządzenie pobiera powietrze i oddziela tlen od azotu. Tlen o wysokim stężeniu dostarczany jest do tkanek za pomocą maski twarzowej lub specjalnej kaniuli nosowej (tzw. wąsy tlenowe).
Urządzenie pobiera powietrze z otoczenia, oczyszcza je oraz rozdziela tlen i azot. W efekcie pacjent otrzymuje czysty tlen. Proces ten możliwy jest dzięki obecności odpowiednich filtrów. Aparaty te zapewniają więc pacjentowi stały dostęp do powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu, i pozwalają na zwiększenie jego stężenia w organizmie.
Koncentrator stosuje się m.in. w przypadku chorób układu oddechowego, schorzeń na tle kardiologicznym czy nowotworów. Wskazaniem może być również niedociśnienie i nadciśnienie tętnicze i inne schodzenia układu krążenia. Dodatkowo podawanie tlenu medycznego przynosi pozytywne efekty podczas rehabilitacji po różnego rodzaju wypadkach, czy też zabiegach.
Pamiętajmy, że obok odpowiedniego sprzętu najważniejsze są wskazania lekarza i informacje na temat wartości zalecanego przepływu tlenu w ciągu minuty. Tlenoterapia będzie doskonałym lekarstwem, jednak pod warunkiem, że przeprowadzana jest zgodnie z wytycznymi specjalisty, dlatego konsultacja lekarska to niezbędny etap leczenia.
Masz pytania dotyczące sprzętu?
Koncentrator tlenu - jaki wybrać?
Wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje koncentratorów tlenu:
- przenośny koncentrator tlenu,
- stacjonarny koncentrator tlenu, w tym domowy aparat tlenowy.
Koncentratory stacjonarne używane są zarówno w szpitalach, przychodniach, jak i w warunkach domowych. Przenośne urządzenia do tlenoterapii to te, które pacjent może zabrać ze sobą, wychodząc z domu, bez przerywania zalecanej terapii.
Stacjonarny aparat do tlenoterapii cechuje się większą wydajnością, jednak można go stosować tylko w pomieszczeniach, z uwagi na to, że musi być cały czas podłączony do źródła zasilania. Ma też duże rozmiary, ale może pracować ciągle, przez 24 godziny na dobę. Takie urządzenia sprawdzą się też wówczas, gdy pacjent jest leżący. Koncentratory stacjonarne posiadają dużo lepsze parametry techniczne, dzięki czemu potrafią prowadzić zdecydowanie skuteczniejszą terapię.
Urządzenia mobilne do tlenoterapii pozwalają natomiast na zastosowanie ich również poza domem. To sprawia, że osoby cierpiące na problemy z oddychaniem mogą zachować aktywność w ciągu dnia. Koncentrator przenośny jest zasilany baterią i działa tylko przez określony czas. Bywa jednak niezawodny np. w czasie podróży.
Koncentrator tlenu - opinie
Opinie pacjentów stosujących koncentrator tlenu domowy są niezwykle ważne w procesie tworzenia rankingów najlepszych urządzeń. Analizując ich parametry techniczne oraz poziom zadowolenia użytkowników możemy stworzyć wiarygodną listę najlepszych urządzeń
Ranking: 5 najlepszych koncentratorów tlenu
Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze koncentratora tlenu? Intuicyjność obsługi urządzenia, mobilność, przepływ i stężenie tlenu czy ogólne zadowolenie pacjentów z danego aparatu tlenowego. Wybierając koncentrator tlenu, warto zwrócić uwagę też na głośność pracy. Jeżeli pacjent korzysta z urządzenia w nocy, wybierajmy sprzęt, który charakteryzuje się cichą pracą lub ma wbudowany tryb nocny.
Jeżeli zastanawiamy się jaki koncentrator tlenu kupić, pamiętajmy, że przed wyborem należy zasięgnąć porady lekarskiej.
Koncentrator tlenu Invacare Perfecto 2
To lekkie i niewielkie urządzenie, które gwarantuje przepływ rzędu 0,5 do 5 l/ min i wysoką czystość tlenu (jego stężenie to 93% ± 3%). Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, by bez stałej kontroli specjalisty, można było zapewnić pacjentowi w pełni bezpieczną i skuteczną terapię.
Koncentrator tlenu wyposażony jest w mobilne kółka i posiada czujnik czystości tlenu, a o wszelkich nieprawidłowościach, które mogą wyniknąć podczas użytkowania (niski poziom tlenu, przepływ odbiegający od normy, niskie ciśnienie wewnętrzne urządzenia itp.), powiadomi nas czerwona lampka lub sygnały dźwiękowe.
Koncentrator posiada wyłącznik kompresora na wypadek przegrzania, dzięki czemu nie ma ryzyka wybuchu. Urządzenie waży 20,5 kg i wytwarza hałas na poziomie do 40 dB. Za[ewnia on niskie zużycie prądu - średni pobór mocy to 325 W. Koncentrator tlenu Invacare Perfecto 2 cechuje się wysoką wydajnością.
Koncentrator tlenu PHILIPS - EverFlo
To urządzenie do podawania tlenu sprawdza się nie tylko w szpitalu i poradniach DLT, ale także w domowych warunkach. Gwarantuje przepływ tlenu od 0,5 l/ min do 5 l/ min , pracuje bardzo cicho i posiada czujnik tlenu. Alarm uruchomi się w przypadku braku zasilania lub zbyt niskiego albo zbyt wysokiego ciśnienia.
Koncentrator PHILIPS - EverFlo cechuje niewielka waga, bo tylko 14 kg i mobilne kółka, co zapewnia łatwość przemieszczania. Zaletą jest także oszczędny, niski pobór mocy (300 W). Obsługa aparatu jest intuicyjna. Stężenie podawanego tlenu to 93% ± 3%, średni poziom hałasu sięga do 40 dB.
Koncentrator tlenu Devilbiss
Domowy koncentrator tlenu o wadze 16 kg, wyposażony w kółka zapewniające mobilność i wygodny uchwyt. Urządzenie posiada czujnik stężenia tlenu. Pierwiastek ten podawany jest w stężeniu 93% ± 3%. Istnieje też możliwość regulacji przepływu tlenu w zakresie od 0,5 do 5 l/min.
To koncentrator tlenu z możliwością założenia nawilżacza. Cechuje się niskim poborem mocy (około 300 W) i głośnością pracy na poziomie do 45 dB. Wizualne oraz dźwiękowe alarmy informują o braku zasilania, spadku ciśnienia oraz uszkodzeniach sprzętu. Obsługa jest prosta i intuicyjna. Wylot tlenu wyposażony jest w adapter ochrony przeciwpożarowej.
Przenośny koncentrator tlenu INOGEN
Koncentratory tlenu Inogen One G3 to urządzenie stosowane zazwyczaj nie tylko w domowym zaciszu, ale również poza nim oraz w podróżach (możliwość podłączenia do gniazdka zapalniczki samochodowej).
To dobre rozwiązanie dla każdej osoby wymagającej ciągłej tlenoterapii. Aparat tlenowy wraz z baterią waży tylko około 2,5 kg. Jest cichy (39 dB na drugim stopniu ustawienia przepływu) i bardzo wydajny. Jego wymiary to 22.2 cm na 21 cm na 7.6 cm.
Zalety koncentratora tlenu Inogen to również wygoda użytkowania i skuteczność terapii w jednym. Stężenie tlenu wynosi (93% ± 3%), a przepływ od 1 do 4 l/ min. Średni pobór mocy to tylko 40 W. Urządzenie wyposażone jest także w czujnik tlenu.
Przenośne koncentratory tlenu PHILIPS SIMPLY GO
Urządzenie to może pracować w trybie ciągłym i impulsowym. Waży około 5 kg, a trwała sprężarka zapewnia nam długotrwałą opiekę.
Podstawowe zalety to dwukrotnie wyższe wytwarzanie tlenu niż oferują nam inne przenośne koncentratory o podobnej wadze i bardzo cicha praca (do 38 dB). Sprzęt wyposażony jest w czujnik tlenowy, a koncentracja tlenu wynosi 93% ± 3%. Z kolei przepływ tlenu to od 1 do 6 l/ min, a średni pobór mocy wynosi 120 W. Jest mały, lekki i łatwy do przenoszenia oraz prosty w obsłudze, z jego obsługą poradzą sobie nawet osoby starsze.
Zakup czy wynajem koncentratora tlenu?
Domowy koncentrator tlenu na własność to konieczność jednorazowego, dużego wydatku. Trzeba pamiętać też o jego przeglądach i naprawach. W koncentratorze należy też wymieniać filtr antybakteryjny, co jest dodatkowym obciążeniem finansowym. Wynajem z kolei zapewnia nam wymianę koncentratora na nowy w razie awarii. Nie musimy też martwić się serwisowaniem i wydawać jednorazowo dużej ilości gotówki.
Oba rozwiązania mają więc zarówno wady, jak i zalety, dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw oraz zdecydować się na wybór dostosowany do swoich indywidualnych możliwości i potrzeb.
Masz pytania dotyczące sprzętu?