close
Logo
📞

Telefon Całodobowy, Czynne 24h / 7dni w tygodniu

 

Zadzwoń i zamów: (+48) 514 359 153

 

Tlenoterapia - kiedy jest wskazana i jakie przynosi korzyści?

Tlen jest nam niezbędny do życia. W normalnych warunkach i przy zdrowym organizmie jego zawartość w zwykłym powietrzu to ok. 21%, co w zupełności wystarczy do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli jednak pojawia się niewydolność oddechowa, konieczne staje się dostarczenie większych dawek tlenu, aby utrzymać odpowiedni poziom stężenie tlenu we krwi. W wielkim skrócie właśnie temu służy tlenoterapia. W niniejszym tekście opowiemy, czym ona właściwie jest, kiedy i w jakim celu powinno się z niej korzystać i dlaczego warto to robić.

Tlen jest nam niezbędny do życia. W normalnych warunkach i przy zdrowym organizmie jego zawartość w zwykłym powietrzu to ok. 21%, co w zupełności wystarczy do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli jednak pojawia się niewydolność oddechowa, konieczne staje się dostarczenie większych dawek tlenu, aby utrzymać odpowiedni poziom stężenie tlenu we krwi. W wielkim skrócie właśnie temu służy tlenoterapia. W niniejszym tekście opowiemy, czym ona właściwie jest, kiedy i w jakim celu powinno się z niej korzystać i dlaczego warto to robić.

Czym jest tlenoterapia?

 

Jak już wspomniano, tlenoterapia to metoda leczenia polega na zwiększeniu stężenia tlenu we wdychanym powietrzu wdychanym przez pacjenta do płuc. Dzięki temu tlen dociera do większej liczby pęcherzyków płucnych i możliwe jest osiągnięcie i utrzymanie prawidłowego poziomu saturacji krwi.

 

 

Rodzaje tlenoterapii

Procedura podawania tlenu może przyjąć jedną z dwóch form:

- tlenoterapia bierna - w jej przypadku pacjent sam wdycha przez wąsy tlenowe powietrze wzbogacone tlenem. Podczas stosowanie tej terapii pacjenci pozostają świadomi, a sama terapia bierna może być przerwana w dowolnym momencie. Na tej zasadzie działają m.in. koncentratory tlenu, które mogą być stosowane w warunkach domowych;

 

- tlenoterapia czynna - tutaj odpowiednia mieszanina gazów jest wtłaczana mechanicznie do dróg oddechowych (oddech wymuszony). Tlenoterapia czynna stosowana jest w ciężkich przypadkach zagrażających życiu, zwłaszcza gdy pacjent ma problem z samodzielnym oddychaniem lub jest nieprzytomny. Taką tlenoterapię umożliwia respirator.

 

 

     

    Masz pytania dotyczące sprzętu?

     

    Źródła tlenu w tlenoterapii

    W ramach tlenoterapii tlen medyczny może być dostarczany do dróg oddechowych z trzech źródeł - koncentratora tlenu, zbiorników z ciekłym tlenem lub butli tlenowych.

    Koncentrator tlenu

    Koncentrator tlenu to urządzenie, które pobiera tlen z powietrza i umożliwiające oddzielenie go od innych gazów znajdujących się w powietrzu atmosferycznym i wzbogaca taką mieszankę tlenem medycznym. Proces ten pozwala osiągnąć nawet 96% stężenie tlenu, co umożliwia stosowanie takiej tlenoterapii przez osoby z niewydolnością oddechową. 

    Zależnie od modelu koncentratora, uzyskany dzięki niemu przepływ tlenu może osiągać od 5 do 10 l/min. Mamy różnego rodzaju koncentratory. Oczywiście bardziej wydajne będą stacjonarne kondensatory tlenu. Urządzenie to ma jednak jedną wadę - jest zasilane energią elektryczną, co w połączeniu ze stosunkowo dużymi rozmiarami uniemożliwia korzystanie z nich poza domem. Na szczęście kable zasilające mają dość spory zasięg (nawet kilkunastu metrów), przez co osoba poddawana tlenoterapii może oddalić się od urządzenia, np. podczas snu. Stacjonarny koncentrator tlenu może podawać tlen pulsowo lub stale.

    Jeśli jednak pacjenci chcą korzystać z leczenia tlenem poza domem, powinni zaopatrzyć się w przenośne koncentratory tlenu. Zasada ich działania nie odbiega od tych stacjonarnych, jednak wbudowana bateria pozwala im pracować bez zewnętrznego zasilania. Koncentrator taki działa w systemie pulsowego podawania tlenu, co pozwala na dłuższą pracę baterii. 

    Ta metoda leczenia polega na pobieraniu tlenu wyłącznie w pierwszej połowie trwania wdechu. Dzięki temu nie dochodzi do marnowania go w drugiej połowie wdechu (kiedy powietrze nie trafia już do pęcherzyków płucnych) - jest to więc tzw. system oszczędzania tlenu. Trzeba jednak pamiętać, że przy tej metodzie przyspieszenie oddechu powoduje, że chory będzie pobierał mniej tlenu podczas wdechu, a ilość ta może być niewystarczająca. Podawany pacjentowi tlen, koniecznie musi być 100% tlenem medycznym z atestem.

    Należy też pamiętać, że każdy koncentrator tlenu ma wbudowany alarm, który monitoruje poprawność jego pracy i sygnalizuje wszelkie odchylenia od normy.

    mężczyzna w masce tlenowej

    Zbiornik ciekłego tlenu

    Ta metoda terapii leczenia tlenem wykorzystuje niskociśnieniowe zbiorniki tlenu o pojemności 32-44 l. Można też wykorzystać mniejsze, przenośne zbiorniki mieszczące 1,2 l. 

    Każdy zbiornik ciekłego tlenu zapewnia wysoki przepływ tlenu na poziomie 100%, co umożliwia stosowanie tej metody u osób z ciężkimi przypadkami chorób płuc. Ciekły tlen jest też niezwykle wydajny - jego jeden litr równa się aż 860 litrom gazowego odpowiednika.

    Domowe leczenie tlenem za pomocą tej metody polega na wykorzystaniu systemu parownic, który zmienia stan skupienia tlenu, umożliwiając jego wdychanie przez pacjenta. Pojedynczy zbiornik wystarcza zazwyczaj na kilka dni, zależnie od zużycia. Korzystanie z leczenia tlenem wymaga przeszkolenia chorego, a wymiana stacjonarnych zbiorników może być przeprowadzana wyłącznie przez wykwalifikowanych specjalistów.

    Butle tlenowe

    Z metody tej korzysta się przede wszystkim w szpitalach, w trakcie zabiegów operacyjnych i w okresie pooperacyjnym. Butle tlenowe pozwalają oddychać mieszaniną o 25-35% stężeniu tlenu. Takie stężenie jest wystarczające do osiągnięcia nawet 95-100% nasycenia krwi tlenem.

    Podczas tlenoterapii pacjenci mogą korzystać z cewników donosowych (tzw. wąsy tlenowe) lub masek twarzowych. Maski tlenowe muszą mieć specjalne otwory umożliwiające pacjentom uzupełnienie objętości oddechowej z powietrza podczas wdechu.

    Wskazania do tlenoterapii

    Tlenoterapię stosuje się, gdy u pacjentów wykryto niewydolność oddechową organizmu, która może wystąpić przy długotrwałych chorobach układu oddechowego, jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), a także z przyczyn poza płucnych. Wyróżnia się dwa rodzaje niewydolności:

    - hipoksemiczną - gdy stężenie tlenu we krwi tętniczej pacjenta spada poniżej 60 mmHg;

    - hiperkapniczną - gdy następuje podwyższenie ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla we krwi powyżej 45 mmHg.

     

    Domowe tlenoterapia jest wskazana także w przypadku stałego obniżenia ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi, chorób układu krążenia, zatrzymania oddechu oraz przez osoby cierpiące na otyłość. Dostarczenie większej ilości tlenu polecane jest osobom ze schorzeniami serca, czy też po zawale. Może być stosowane w domy także przez osoby, które chcą poprawić ogólny stan zdrowia i odporność organizmu. Działanie tlenoterapii wykorzystują także sportowcy, aby poprawić wydajność i wspomóć regenerację.

    Objawy niewydolności oddechowej:

    - płytki, przyspieszony oddech,

    - kaszel i duszności,

    - problemy z koncentracją,

    - trudności w zasypianiu,

    - brak apetytu,

    - wyraźnie przyspieszoną akcję serca,

    - zwiększoną potliwość i drżenie,

    - gorszą tolerancję wysiłku,

    - rozstrzenie oskrzeli,

    - zmianę koloru skóry i innych powłok ciała, czyli występowanie tzw. sinicy,

    - omdlenia.

     

    Przewlekłej niewydolności oddechowej nie wolno bagatelizować - niedostateczny dopływ tlenu do tkanek może bowiem prowadzić do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia narządów wewnętrznych.

    mężczyzna z wąsami tlenowymi i kobieta trzymajaca go za rękę

    Tlenoterapia w leczeniu chorób dróg oddechowych

    Przebieg tlenoterapii różni się nieco w przypadku astmy i przewlekłej choroby obturacyjnej płuc. Przy astmie leczenie tlenem stanowi wsparcie dla leków β2-adrenergicznych i glikokortykosteroidów. Przy tej chorobie konieczne jest stałe monitorowanie saturacji i utrzymywanie jej na poziomie powyżej 92%. W przypadku POChP do tlenoterapii kwalifikują się chorzy o saturacji poniżej 88%. W przypadku każdej choroby przepływ i sposób podawania tlenu jest ustalany indywidualnie przez lekarza.

    Tlenoterapia - dlaczego warto z niej korzystać?

    Korzyści jest naprawdę wiele, przede wszystkim skuteczność terapii zależy od długości jej trwania - pacjent powinien zatem korzystać z niej możliwie najdłużej w ciągu doby. W miarę możliwości należy też prowadzić aktywność fizyczną. Trzeba też zachować szczególną ostrożność w pobliżu ognia, źródeł ciepła i urządzeń elektrycznych - tlen podtrzymuje spalanie więc zbliżanie się do ognia i źródeł ciepła może prowadzić do poważnych poparzeń twarzy. 

    Kategorycznie więc zabrania się palenia tytoniu. Warto też ograniczyć stosowanie w okolicy twarzy kremów i maści bazujących na olejach/wazelinie. Przed przystąpieniem do tlenoterapii trzeba też pamiętać o zapoznaniu się z zasadami prawidłowego użytkowania sprzętu i zapewnienia własnego bezpieczeństwa.

    Dlaczego warto korzystać z tlenoterapii?

        Tlenoterapia niesie ze sobą szereg korzyści. Do najważniejszych z nich należą:

    - poprawa sprawności psychofizycznej wynikająca z lepszego dotlenienia narządów,

    - zmniejszenie zaburzeń oddychania,

    - poprawa samopoczucia chorego,

    - łagodzenie przebiegu i spowolnienie postępu przewlekłych chorób płuc,

    - poprawa jakości snu i komfortu życia,

    - poprawa dotlenienia organów wewnętrznych,

    - mniejsza częstotliwość hospitalizacji.

     

    Przystąpienie do tego rodzaju leczenia pozwala więc poprawić ogólną jakość życia pacjenta.

    Podsumowanie

    Tlenoterapia służy dostarczeniu powietrza o zwiększonym stężeniu tlenu. Jego spadek związany jest z niewydolnością oddechową. Najczęściej przyczyną tego stanu są przewlekłe choroby układu oddechowego, choć może on też występować losowo, np. wskutek nagłego zmniejszenia drożności oskrzeli. 

     

    Pod warunkiem wykorzystania odpowiedniego sprzętu - np. koncentratora - terapia tlenowa może być bezpiecznie przeprowadzana w domu, co dla wielu osób stanowi ogromne ułatwienie. Korzystanie z tlenoterapii przynosi ulgę w przewlekłych chorobach, a dzięki lepszemu dotlenieniu narządów wewnętrznych wpływa także pozytywnie na ogólną jakość życia. Warto więc skorzystać z niej, jeśli pojawią się ku temu wskazania.

     
     

     

     

    Czym jest tlenoterapia?

    Tlenoterapia to metoda leczenia polega na zwiększeniu stężenia tlenu we wdychanym powietrzu wdychanym przez pacjenta do płuc. Dzięki temu tlen dociera do większej liczby pęcherzyków płucnych i możliwe jest osiągnięcie i utrzymanie prawidłowego poziomu saturacji krwi.

    Jakie są źródła tlenu w tlenoterapii?

    W ramach tlenoterapii tlen medyczny może być dostarczany do dróg oddechowych z trzech źródeł - koncentratora tlenu, zbiorników z ciekłym tlenem lub butli tlenowych.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Masz pytania dotyczące sprzętu?

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    obrazek blogowy nr. 1

    Domowe leczenie tlenem

    Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do życia. Człowiek bez tlenu przetrwać może do pięciu minut, ale już krótkotrwałe przerwanie dop...

    Czytaj dalej
    obrazek blogowy nr. 2

    Zasada Działania Koncentratorów Tlenu

    Wyróżniamy dwa rodzaje koncentratorów tlenowych: stacjonarne oraz przenośne. Najważniejszym parametrem urządzenia jest koncentrac...

    Czytaj dalej
    obrazek blogowy nr. 2

    ZIOŁA na POChP

    POChP generuje przewlekłe stany zapalne po...

    Czytaj dalej


    POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY