close
Logo
📞

Telefon Całodobowy, Czynne 24h / 7dni w tygodniu

 

Zadzwoń i zamów: (+48) 514 359 153

 

Stacjonarne koncentratory tlenu

Stacjonarne koncentratory tlenu to urządzenia medyczne przeznaczone do tlenoterapii domowej Pacjentów z problemami z układem oddechowym, którzy potrzebują oddychać powietrzem ze zwiększoną zawartością tlenu. Urządzenia te są zwykle używane w domach, placówkach opieki długoterminowej i paliatywnej. Stacjonarny koncentrator tlenu pracuje z dużą wydajnością, co pozwala na dostarczenie Pacjentowi wysoko skoncentrowanego tlenu przez maskę nosową lub kaniulę nosową ("wąsy") w stężeniu zbliżonym do tego, jakie można otrzymać z butli (koncentrator podaje tlen w stężeniu około 95%). Koncentratory tlenu stacjonarne wymagają do działania jedynie stałego dostępu do prądu elektrycznego i powietrza, co czyni je doskonałą alternatywą dla podawania Pacjentowi tlenu z butli.

Zapraszamy do zakupu aparatu z naszej oferty!

Zakres cenowy
Sortowanie
Na stronie



Koncentratory tlenu stacjonarne - w jakich chorobach stosuje się skoncentrowany tlen?

Stacjonarne koncentratory tlenu są rekomendowane dla osób zmagających się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi związanymi z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym. Lekarze zazwyczaj zalecają używanie koncentratora tlenu w takich chorobach, jak:

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
  • astma oskrzelowa,
  • mukowiscydoza,
  • nowotwory płuc,
  • zwłóknienie płuc i inne.

Koncentratory tlenu stacjonarne zapewniają Pacjentom wysoki przepływ skoncentrowanego tlenu, dzięki czemu pacjenci mogą powracać do zdrowia w zaciszu domowym bez konieczności hospitalizacji. Koncentratory tlenu stacjonarne pozwalają Pacjentom na swobodę poruszania się po domu (w zasięgu sieci elektrycznej), przez co zwiększa się ich komfort psychiczny, co może przełożyć się na poprawę zdrowia. Dla dodatkowego bezpieczeństwa i wygody, koncentratory tlenu stacjonarne są wyposażone w awaryjne baterie, które podtrzymują pracę urządzenia w przypadku awarii sieci elektrycznej.

Koncentratory tlenu stacjonarne - jak z nich korzystać?

Stacjonarny koncentrator tlenu stanowi kluczowe urządzenie w tlenoterapii domowej. Aby czerpać z niego maksimum korzyści przy jednoczesnym zapewnieniu sobie bezpieczeństwa i komfortu, niezbędne jest stosowanie się do określonych wytycznych eksploatacyjnych. Kluczowym elementem jest utrzymanie urządzenia w należytej czystości. W tym celu zaleca się regularne przecieranie powierzchni obudowy delikatną, suchą szmatką, zwracając szczególną uwagę, aby unikać zwilżenia koncentratora, co mogłoby prowadzić do jego uszkodzenia. Markowe koncentratory tlenu sprzedawane na terenie Unii Europejskiej są zawsze wyposażone w instrukcję bezpiecznego użytkowania, z którą należy się zapoznać przed pierwszym uruchomieniem aparatu.

Dbaj o nawilżacz wbudowany w koncentrator tlenu

Jednym z aspektów, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest stan nawilżacza – woda w nawilżaczu powinna być wymieniana co najmniej raz na tydzień, aby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość dostarczanego tlenu i co gorsza - zaszkodzić Pacjentowi. Jest to szczególnie istotne w okresach letnich, kiedy wysokie temperatury sprzyjają szybszemu rozwojowi mikroorganizmów. Zalecamy używanie wody demineralizowanej (destylowanej) do uzupełniania i wymiany wody w nawilżaczu - dzięki temu unikną Państwo gromadzenia się osadu mineralnego wewnątrz mechanizmów koncentratora tlenu i wydłużą jego żywotność.

Dodatkowo należy regularnie sprawdzać czystość i drożność otworów, przez które uwalniany jest tlen, aby zapewnić maksymalny przepływ tlenu dla Pacjenta.

Zawsze stosuj się do zaleceń lekarskich

W trakcie korzystania z koncentratorów tlenu należy zawsze stosować się do zaleceń lekarskich dotyczących przepływu tlenu i czasu trwania tlenoterapii. Zbyt duża podaż tlenu może być szkodliwa dla Pacjentów, dlatego zalecamy skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Koncentratory tlenu stacjonarne - jak dokonać wyboru?

Do podstawowych aspektów, które wymagają rozważenia przed dokonaniem zakupu stacjonarnego koncentratora tlenu, należy zaliczyć indywidualne wymagania pacjenta odnośnie dziennego zapotrzebowania na tlen. Ważne jest, aby upewnić się, że wybrane urządzenie jest w stanie zapewnić wymagany przepływ tlenu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy żaden z modeli dostępnych na rynku nie jest w stanie spełnić wymagań co do wydajności urządzenia, zazwyczaj istnieje możliwość połączenia dwóch koncentratorów tlenu w jeden obieg tlenowy.

Cena koncentratora tlenu również odgrywa istotną rolę w procesie wyboru. Rekomendowane jest porównanie specyfikacji i cen różnych dostępnych modeli, aby znaleźć urządzenie o najlepszej relacji wartości do ceny. Dodatkowo rozmiar i waga urządzenia są ważne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że urządzenie będzie zazwyczaj umieszczone w stałym miejscu. Należy też upewnić się, czy hałas generowany przez urządzenie będzie na tyle niski, aby nie przeszkadzał nam w codziennych czynnościach. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku, gdy koncentrator tlenu ma być też używany w nocy (podczas snu).