close
Logo
📞

Telefon Całodobowy, Czynne 24h / 7dni w tygodniu

 

Zadzwoń i zamów: (+48) 514 359 153

 

Odparzenia u dorosłych leżących — objawy i domowe sposoby leczenia

starsza kobieta leżąca w łóżku

Odparzenia skóry u osób dorosłych to poważny problem medyczny, który powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Mogą one mieć różnorodne przyczyny oraz występować na różnych częściach ciała. Osoby, które przez długi czas pozostają w pozycji leżącej, są szczególnie narażone na odparzenia. Niezastosowanie w porę odpowiednich środków może spowodować poważne komplikacje zdrowotne. Istnieje kilka popularnych domowych metod, które mogą pomóc w leczeniu odparzeń. Chcesz wiedzieć, czym są odparzenia? Jakie są ich przyczyny? Oraz jakie wyróżniamy domowe sposoby leczenia odparzeń? Uważnie przeczytaj poniższy tekst.

Jak wyglądają odparzenia u dorosłych?

Odparzenia, znane również jako odleżyny, to uszkodzenia tkanki podskórnej oraz skóry wynikające z długotrwałego nacisku i tarcia skóry. Zazwyczaj dotyczą osób, które z powodu choroby spędzają wiele godzin w łóżku lub na wózku inwalidzkim. Odparzenia pachwin są bardzo bolesne oraz mogą powodować różnego rodzaju infekcji, co może doprowadzić do pojawienia się innych komplikacji zdrowotnych.

Proces powstawania odparzeń jest złożony. Odparzenia występują tam, gdzie kości znajdują się blisko powierzchni skóry, na przykład w okolicach odbytu, kości ogonowej, bioder, pięt i łokci. Ciągły nacisk na te obszary zaburza krążenie krwi, co powoduje niedotlenienie i uszkodzenie tkanki. Niedokrwione tkanki stają się bardziej podatne na uszkodzenia z powodu braku dostaw składników odżywczych i tlenu.

Odparzenia okolic intymnych i odparzenia odbytu są szczególnie problematyczne ze względu na ich lokalizację i trudności z utrzymaniem tych obszarów w czystości. Miejsca te są bardziej narażone na kontakt z moczem i kałem, co dodatkowo sprzyja powstawaniu odparzeń. Nietrzymanie moczu nie tylko zwiększa ryzyko odparzeń poprzez stały kontakt skóry z wilgocią, ale także podrażnia skórę, czyniąc ją bardziej wrażliwą na dodatkowe uszkodzenia.

Jakie są objawy odparzeń?

Odparzenia to zmiany skórne, które objawiają się zaczerwienieniem i przekrwieniem. Często towarzyszy im ból i swędzenie. Na powierzchni skóry z odparzeniami mogą tworzyć się pęcherze i obrzęki. Ponadto odparzenia mogą doprowadzać do rozwinięcia się zakażenia bakteryjnego i grzybicznego. Na powstawanie odparzeń najbardziej narażone są osoby obłożnie chore, sportowcy czy osoby niedbające o właściwą higienę ciała. Odparzeń mogą również doznać dzieci cierpiące na pieluszkowe zapalenie skóry.

W jakich miejscach mogą tworzyć się odparzenia?

U osób, które z przyczyn zdrowotnych zmuszone są spędzać większość dnia w jednej pozycji, leżąc na łóżku lub siedząc na wózku inwalidzkim, odparzenia mogą występować na każdym fragmencie ciała. Najczęściej jednak pojawiają się one w miejscach, które mają tendencję do nadmiernej potliwości jak pachy, stopy, uda czy pachwiny. Osoby z nadmierną masą ciała są szczególnie narażone na odparzenia skóry, w obszarach, gdzie dochodzi do tarcia między fałdami skórnymi. U kobiet problem ten może występować również pod biustem. Zlekceważenie odparzenia może powodować dalsze pogorszenie stanu skóry.

ratownik udzielający pierwszej pomocy

Co powoduje powstawanie odleżyn?

Odparzenia u dorosłych mogą być wynikiem wielu czynników, które przyczyniają się do uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej. Zmiany te są szczególnie powszechne u osób, które z powodu swojego stanu zdrowia są zmuszone pozostawać w jednej pozycji przez długi czas. Wiedza na temat przyczyn tworzenia się odleżyn może pomóc w zapobieganiu ich rozwojowi. Czynniki przyczyniające się do powstawania odparzeń to:

  • nadmierne pocenie – może zintensyfikować ryzyko odparzeń, szczególnie w cieplejsze miesiące,
  • właściwości skóry i skłonności alergiczne – osoby z delikatną skórą lub cierpiące na alergie są bardziej podatne na odparzenia,
  • używanie drażniących środków kosmetycznych lub chemicznych – może pogarszać stan skóry i prowadzić do reakcji alergicznych lub podrażnień,
  • intensywne uprawianie sportów – zwiększa ryzyko odparzeń w rejonach, gdzie dochodzi do intensywnego tarcia, np. w okolicach ud, pachwin, pod pachami czy na powierzchni stóp,
  • problemy zdrowotne – takie jak nietrzymanie moczu, które jest częstą przyczyną odparzeń w okolicach intymnych z powodu stałego kontaktu skóry z wilgocią,
  • noszenie zbyt ciasnych ubrań – może zwiększać tarcie, co sprzyja powstawaniu odparzeń,
  • zakładanie ubrań wyprodukowanych ze sztucznych materiałów — może ograniczać przepływ powietrza,
  • otyłość i nadwaga – przyczyniają się do powstawania odparzeń w fałdach skóry, gdzie ograniczona jest cyrkulacja powietrza i zwiększone jest tarcie.

Jak zapobiegać powstawaniu odparzeń?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia odparzeń, należy stosować odpowiednie preparaty takie jak żel aktywizujący czy kremy z tlenkiem cynku. Pomóc może również aplikacja talku bądź innej substancji pochłaniającej wilgoć. Noszenie ubrań wykonanych z naturalnych materiałów pozwoli skórze lepiej oddychać, co ma duże znaczenie w przypadku osób uprawiających takie dyscypliny jak bieganie na długich dystansach czy jazda na rowerze. Natomiast osoby z nadmierną masą ciała powinny rozważyć stopniową utratę nadmiaru kilogramów.

Jakimi domowymi sposobami leczyć odparzenia?

Istnieje wiele domowych sposobów na odparzenia, które mogą przynieść ulgę i przyspieszyć regenerację skóry u dorosłych. Szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Pomóc nam może stosowanie sterylnego roztworu soli fizjologicznej. Środek ten jest łagodny dla skóry i nie powoduje dodatkowych podrażnień. Umycie uszkodzonych miejsc roztworem soli fizjologicznej pomaga usunąć wszelkie zanieczyszczenia oraz zapewnia odpowiednie nawilżenie. Regularne oczyszczanie zmienionej skóry sterylnym roztworem soli fizjologicznej to podstawowy krok w leczeniu odparzeń.

W przypadku odparzeń wsparcie w leczeniu może zapewnić użycie mąki ziemniaczanej. Posypanie zaczerwienionej i podrażnionej skóry niewielką ilością mąki może pomóc wchłonąć nadmiar wilgoci. W łagodzeniu objawów odparzeń może pomóc również przygotowanie okładów z rumianku, który łagodzi podrażnienia i wspiera produkcją kolagenu. Do leczenia odparzeń wykorzystywane są różne naturalne oleje, takie jak olej kokosowy, arganowy, migdałowy, czy oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Produkty te zapewniają uszkodzonej skórze głębokie nawilżenie, co jest kluczowe w procesie jej gojenia i regeneracji. Dzięki swoim odżywczym właściwościom nie tylko pomagają utrzymać skórę elastyczną i miękką, ale również redukując ryzyko dalszego podrażnienia.

Podsumowanie

Odparzenia skórne są jedną z bardziej bolesnych i trudnych do wyleczenia dolegliwości, która może dotknąć każdego, zwłaszcza osoby długotrwale leżące lub te z ograniczoną mobilnością. Często występują w takich miejscach jak pachwiny czy uda, gdzie tarcie i wilgoć tworzą idealne warunki dla ich rozwoju. Właściwa pielęgnacja miejsc dotkniętych odparzeniami jest pierwszym i najważniejszym krokiem w procesie leczenia. Domowe metody takie jak okłady z ziół czy użycie mąki ziemniaczanej mogą wspomagać proces gojenia i przynieść ulgę w bólu. W przypadku braku poprawy stanu zdrowia lub gdy odparzenia powodują intensywny ból, zaleca się konsultację z lekarzem, który może zaproponować bardziej zaawansowane opcje leczenia.

obrazek blogowy nr. 1

Tlenoterapia

Tlen jest nam niezbędny do życia. W normalnych warunkach i przy zdrowym organizmie jego zawartość w zwykłym powietrzu to ok. 21%, co w zupełn...

Czytaj dalej
obrazek blogowy nr. 2

Domowe leczenie tlenem

Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do życia. Człowiek bez tlenu przetrwać może do pięciu minut, ale już krótkotrwałe przerwanie dop...

Czytaj dalej
obrazek blogowy nr. 3

Zasada Działania Koncentratorów Tlenu

Wyróżniamy dwa rodzaje koncentratorów tlenowych: stacjonarne oraz przenośne. Najważniejszym parametrem urządzenia jest koncentrac...

Czytaj dalej