close
Logo
📞

Telefon Całodobowy, Czynne 24h / 7dni w tygodniu

 

Zadzwoń i zamów: (+48) 514 359 153

 

tlenoterapia

Pacjenci, którzy cierpią na niewydolność oddechową i mają problemy z oddychaniem, nie potrafią samodzielnie zaspokoić potrzeb tlenowych organizmu. Wówczas lekarz może zalecić podawanie tlenu w domu. W przypadku dolegliwości płucnych przydatne może więc być urządzenie do wytwarzania tlenu. Czym jest koncentrator tlenu? Jak go obsługiwać i jakie usterki mogą się pojawić podczas jego użytkowania? Sprawdź!

Jak działa koncentrator tlenu? Rodzaje koncentratorów tlenu

Koncentratory tlenu to urządzenia, które wykorzystują technologię do ekstrakcji tlenu z powietrza i dostarczania go pacjentom z problemami z oddychaniem. Stężenie tlenu, jaki dostarczany jest przez urządzenie, wynosi ponad 90 procent. Taki aparat stosowany jest głównie w przypadku chorób układu oddechowego, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz u osób z zaawansowaną niewydolnością oddechową. Pacjent ma dostęp do tlenu medycznego przez wąsy tlenowe lub za pośrednictwem maski, w zależności od indywidualnych potrzeb. Koncentratory tlenu są zwykle ciche i niezawodne, a także wyposażone w liczne funkcje, takie jak alarmy ostrzegawcze, które informują o ewentualnym problemie z urządzeniem. Koncentrator tlenu może być stosowany zarówno w warunkach domowych, jak i w szpitalach czy placówkach opieki.

 

Wyróżnić możemy stacjonarny koncentrator tlenu i koncentratory przenośne. Przenośny koncentrator tlenu to mniejszy sprzęt, który pozwala na podawanie pacjentowi tlenu również poza domem. Przenośny koncentrator zazwyczaj lepiej sprawdza się w przypadku osób, które mają mniejsze problemy z oddychaniem i może być wykorzystywany podczas podróży czy np. na spacerze. Natomiast koncentrator tlenu stacjonarny to dużo większe urządzenie, jednak charakteryzuje się też większą wydajnością.

 

O tym, jaki koncentrator tlenu wybrać, warto porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym.

Kiedy i jak często stosować koncentrator tlenu?

Jak już wiemy, koncentrator tlenu jest zazwyczaj używany przez pacjentów, którzy cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Przewlekła obturacyjna choroba płuc utrudnia oddychanie i przepływ tlenu do organizmu.

 

Takie urządzenia stosowane są także w przypadku gdy u pacjenta występują inne choroby układu oddechowego, zwłóknienie mięśnia sercowego, niewydolność krążenia, astma oskrzelowa, nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie czy choroby nowotworowe (w tym rak płuc). Tlenoterapii mogą potrzebować również pacjenci cierpiący na mukowiscydozę, zwłóknienie płuc czy niektóre zaburzenia psychiczne i wiele innych.

 

Zastosowanie koncentratora tlenu zależy od rodzaju choroby, wyników pacjenta, stanu zdrowia oraz zaleceń lekarza. Częstotliwość stosowania koncentratora tlenu uzależniona będzie od potrzeb danej osoby, która może odczuwać dyskomfort przez całą dobę albo tylko podczas wysiłku lub snu. A jak długo stosować koncentrator tlenu? Długość i regularność tlenoterapii także powinien ustalić lekarz prowadzący na podstawie indywidualnej sytuacji pacjenta.

 

tlen podawany przez maseczkę tlenową

Co zrobić, aby koncentrator tlenu działał bez zarzutu?

Aby zapewnić optymalne działanie i uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z użytkowaniem urządzenia ważne jest czyszczenie i konserwacja koncentratora tlenu zgodnie z instrukcjami producenta. Z filtra gąbkowego należy też systematycznie usuwać kurz. Pamiętajmy także o regularnej wymianie filtrów. Ponadto warto wiedzieć, że do awarii może dojść, jeżeli podłączymy urządzenie bez filtra.

 

Tlen można nawilżać wodą destylowaną. Do nawilżaczy nie należy wlewać zwykłej wody, ponieważ mogą zostać zakamienione, co będzie skutkowało brakiem drożności w całym obiegu i doprowadzi do uszkodzenia sprzętu. Wodę w nawilżaczu należy wymieniać regularnie, a nawilżacz czyścić.

 

Kolejną ważną sprawą jest ochrona koncentratora tlenu przed nadmierną wilgocią. Nie należy więc używać go w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Pokój, w którym pacjent będzie korzystał z koncentratora, nie może być zanieczyszczony przez dym tytoniowy. Ponadto koncentratora nie umieszczajmy we wnętrzach, w których nie ma możliwości wietrzenia. Miejsce, w jakim pracuje urządzenie służące do wytwarzania czystego tlenu, powinno być wietrzone codziennie przynajmniej raz na kilka godzin.

Koncentrator tlenu nie działa prawidłowo - co zrobić?

Bardzo ważnym elementem koncentratora tlenu jest system filtracji. Filtr powietrza jest używany po to, aby usunąć zanieczyszczenia z dostarczanego powietrza. Jeśli filtry są zatkane lub zanieczyszczone, mogą ograniczać przepływ powietrza przez urządzenie, a to może doprowadzić do obniżonej skuteczności tlenoterapii. Wówczas należy oczyścić lub wymienić filtr powietrza.

 

Innym, potencjalnym problemem może być brak zasilania prądem. Takie zdarzenie często związane jest nie tyle z brakiem dostępu do prądu z sieci, o ile ze sprawą bardziej banalną, jak wypięcie kabla ze źródła zasilania lub z aparatu. Koncentratory tlenu do przechowywania energii wykorzystują baterie. To pozwala na korzystanie ze sprzętu nawet w sytuacji braku zasilania z sieci. Niektóre urządzenia mogą doładowywać baterie podczas pracy na zasilaniu sieciowym. Takie urządzenia pozwalają na nieprzerwany dopływ tlenu. Niemniej baterie w koncentratorach również mogą ulec awarii lub uszkodzeniu. Jeżeli tak się stanie, nie będzie możliwości ładowania koncentratora i podtrzymania napięcia.

 

Inną możliwą usterką jest usterka kompresora lub usterka zaworu. Kompresor jest kluczowym elementem koncentratora, który odpowiada za sprężanie powietrza i wytwarzanie tlenu. Jeśli kompresor ulegnie awarii, nie będzie możliwe wytworzenie odpowiedniej ilości tlenu. Wówczas zazwyczaj świeci się czerwona lampka serwisowa. Zawory w koncentratorach są natomiast używane do kontrolowania przepływu powietrza i tlenu. Awaria zaworu może prowadzić do przerw w dostawie tlenu lub skutkować niewłaściwym poziomem tlenu dostarczanym do użytkownika. Jeżeli kabel jest podłączony i przepływ jest ustalony prawidłowo, a nadal istnieją problemy, należy skontaktować się z serwisem.

 

Czasami w wąsach tlenowych pojawia się woda. Taka sytuacja zdarza się np. jeżeli zastosowaliśmy dłuższe węże tlenowe. Tlen podawany przez aparat jest lekko nagrzany, dlatego po przejściu przez nawilżacz może dojść do kondensacji pary wodnej w miejscach, w których wąż styka się z zimnym podłożem. Trzeba wtedy zadbać o nieco inne ułożenie węża lub podłożyć w tych miejscach ręczniki.

Kolejną usterką może być brak prawidłowego przepływu tlenu przez wąsy tlenowe. Niekiedy pomimo prawidłowej pracy domowego koncentratora, tlen medyczny nie płynie do wąsów tlenowych. Takie zdarzenie może być spowodowane zgięciem węża tlenowego lub wąsów tlenowych albo nieprawidłowym zakręceniem zbiornika nawilżacza. Jeżeli w nawilżaczu widać wytwarzające się bąbelki, a tlenu nie ma w wąsach tlenowych, możliwe, że zakrętka jest źle zainstalowana i powietrze ucieka bokiem.

 

używanie nawilżacza, zbiornik nawilżacza

 

Może też się zdarzyć, że aparaty tlenowe zaczynają się mocniej grzać. Kompresor, który napędza aparat tlenowy, osiąga nieco wyższą temperaturę w czasie pracy, dlatego chłodzony jest za pomocą wentylatora. Wywietrzniki natomiast wypuszczają nagrzane powietrze w kierunku podłogi. Naturalne jest więc, że podłoga i dolne części aparatu są cieplejsze w czasie pracy ciągłej. Gdyby jednak doszło do awarii wentylatora, to aparat będzie mocno nagrzewał się w dolnych częściach i w okolicy otworów wentylacyjnych. Wówczas nastąpi samoczynne wyłączenie kompresora.

Kiedy skontaktować się z serwisem?

Regularna konserwacja koncentratora tlenu oraz sprawdzanie jego kondycji pozwala obniżyć ryzyko wystąpienia usterek lub awarii i zapewni nam wydajne działanie urządzenia przez długi czas. Jeżeli jednak do usterki już dojdzie, zaleca się niezwłoczne skorzystanie z profesjonalnych usług serwisowych. To pozwoli uniknąć dalszych problemów i zapewni bezpieczeństwo pacjenta korzystającego z danego koncentratora tlenu.

Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie używać takiego sprzętu bez wcześniejszego wskazania. Terapia tlenowa nie powinna być stosowana bez uprzedniej konsultacji lekarskiej. Jeżeli mamy wątpliwości co do funkcjonowania koncentratora czy jego wydajności lub jakiekolwiek pytania związane z tlenoterapią, należy zasięgnąć porady lekarza prowadzącego.

obrazek blogowy nr. 1

Tlenoterapia

Tlen jest nam niezbędny do życia. W normalnych warunkach i przy zdrowym organizmie jego zawartość w zwykłym powietrzu to ok. 21%, co w zupełn...

Czytaj dalej
obrazek blogowy nr. 2

Domowe leczenie tlenem

Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do życia. Człowiek bez tlenu przetrwać może do pięciu minut, ale już krótkotrwałe przerwanie dop...

Czytaj dalej
obrazek blogowy nr. 3

Zasada Działania Koncentratorów Tlenu

Wyróżniamy dwa rodzaje koncentratorów tlenowych: stacjonarne oraz przenośne. Najważniejszym parametrem urządzenia jest koncentrac...

Czytaj dalej