Łóżko rehabilitacyjne dla seniora - jakie wybrać?
- W czym pomaga łóżko rehabilitacyjne?
- Wybór łóżka rehabilitacyjnego - o czym należy pamiętać?
- Łóżka rehabilitacyjne dla seniora
- Łóżka medyczne rehabilitacyjne - rodzaje
- Wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego czy kupno?
- Łóżko rehabilitacyjne dla seniora - podsumowanie
W czym pomaga łóżko rehabilitacyjne?
Najczęściej łóżko rehabilitacyjne używane jest w domach opieki długoterminowej, domach seniora, w szpitalach i innych ośrodkach medycznych, jednak coraz częściej takie sprzęty potrzebne są także w domach prywatnych. Łóżka rehabilitacyjne wykorzystywane są w przypadku pacjentów z ograniczoną możliwością samodzielnego funkcjonowania. Takie urządzenia zwykle wyposażone są w materac przeciwodleżynowy, ich zadaniem jest chronić pacjenta przed powstawaniem bolesnych zmian skórnych i ran, spowodowanych długim przebywaniem w tej samej pozycji leżącej lub siedzącej.
W przeciwieństwie do klasycznych łóżek, łóżko medyczne zwykle wyposażone jest w regulację wysokości, aby ułatwić dostęp do chorego lub wspomóc go podczas wstawania. To nie koniec zalet łóżek rehabilitacyjnych. Ponadto te łóżka szpitalne często posiadają kółka, aby umożliwić przenoszenie pacjenta do innych pomieszczeń. W domu łóżko rehabilitacyjne przeznaczone jest do poprawy komfortu chorego i ułatwienia rodzinie lub pielęgniarkom opieki nad osobami starszymi i chorymi. Dzięki regulacji leża, pacjent może swobodnie spożywać posiłki, czy zażywać leki, bez konieczności przesiadania się do stołu lub na wózek inwalidzki.
Wybór łóżka rehabilitacyjnego - o czym należy pamiętać?
Każdy model łóżek rehabilitacyjnych posiada określone parametry, które wskazują, dla jakiej osoby taki sprzęt będzie odpowiedni. Planując wynajem łóżka rehabilitacyjnego lub jego kupno, konieczne będzie określenie kilku podstawowych wytycznych, które umożliwią dobranie sprzętu, który polepszy komfort użytkownika i ułatwi wykonywanie codziennych czynności. O czym więc należy pamiętać, przy wyborze sprzętu rehabilitacyjnego dla seniorów?
Waga pacjenta
Aby łóżko spełniało swoje zadanie, należy przede wszystkim poznać wagę osoby leżącej. Większość sprzętów użytku domowego dopuszcza maksymalne obciążenie do 165 kilogramów, jednak na rynku znaleźć można także modele XXL, które będą odpowiednie dla osób ważących do 240 kilogramów. Pamiętajmy, aby sprawdzić, czy łóżko rehabilitacyjne ma solidną konstrukcję i odpowiednie wymiary, tak by zapewnić komfort dla osób o zwiększonej masie ciała.
Wzrost
Choć większość sprzętów rehabilitacyjnych nie posiada regulacji długości, to wzrost pacjenta ma znaczenie przy regulacji wysokości leża. Wówczas przy wyborze modelu konieczne jest poznanie wymiarów osoby leżącej i dostosowanie sprzętu rehabilitacyjnego do jej wzrostu.
Masz pytania dotyczące sprzętu?
Materac dla chorego
Materac to jeden z ważniejszych czynników, który wpływa na poprawę jakości snu i wypoczynku. Poszukując łóżka rehabilitacyjnego, wybierz sprzęt wyposażony we wcześniej wspomniany materac przeciwodleżynowy. Warto zaznaczyć, że zakup takiego materaca może zostać sfinansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli pacjent nie będzie korzystał z łóżka całodobowo i jego ruchy nie są całkowicie ograniczone, można wybrać zwykły materac, który jednak musi zostać dostosowany do wagi osoby leżącej. W sklepach medycznych można znaleźć łóżka rehabilitacyjne ze specjalnym materacem, które pozwalają zapewnić choremu odpoczynek.
Choroba pacjenta
Wiele osób zapomina, że przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego, niezbędne jest wzięcie pod uwagę choroby. Przykładowo, przy osobie leżącej większość czasu, wystarczy wybranie łóżka 2-funkcyjnego (np. z funkcją regulacji oparcia pleców i podudzia). Z kolei dla pacjenta cierpiącego na chorobę układu oddechowego, należy wybrać sprzęt 3- lub 4-funkcyjny. Wybierając łóżko rehabilitacyjne warto skonsultować z lekarzem prowadzącym lub rehabilitantem.
Udogodnienia dla chorego i opiekunów
Wiele łóżek zostaje wyposażonych w udogodnienia, poprawiające komfort pacjenta i ułatwiające zmianę pozycji. Zwykle są to wysięgnik w postaci trójkąta, który ułatwia pacjentowi podnoszenie się z pozycji leżącej do pozycji siedzącej lub regulacja wysokości leża. Ponadto łóżka elektryczne często umożliwiają zmianę wysokości sprzętu, co ułatwia np. przebieranie.
Innym udogodnieniem jest zastosowanie kółek, które ułatwiają zmianę miejsca łóżka. Wówczas, w przypadku mieszkań o większej powierzchni, osoba chora, w ciągu dnia może przebywać w więcej niż jednym pomieszczeniu, bez konieczności wstawania z łóżka. Zwykle takie kółka mają blokadę, co zapobiega przemieszczaniu się sprzętu, podczas zmiany pozycji.
Ponadto wiele łóżek wyposażonych zostaje w barierki, dzięki czemu są bezpieczne. Są to elementy zabezpieczają chorego przed spadnięciem z łóżka, np. w czasie snu. Co więcej, mogą posiadać specjalne drabinki, które ułatwiają seniorowi schodzenie z łóżka i wchodzenie na nie oraz umożliwiają przeprowadzenie rehabilitacji. Warto zwrócić uwagę, aby barierki były opuszczane poniżej leża, co umożliwi łatwe wstawanie.
Innym często montowanym udogodnieniem, które przydaje się zarówno pacjentom, jak i opiekunom, jest stolik przyłóżkowy. Takie rozwiązanie umożliwia seniorowi wygodne spożywanie posiłku lub odłożenie w niewielkiej odległości od siebie podręcznych przedmiotów. W przypadku opieki domowej nad osobami starszymi i osobami chorymi, stolik przyda się podczas codziennej pielęgnacji pacjenta lub przy podawaniu mu lekarstw.
Łóżka rehabilitacyjne dla seniora
W przypadku opieki nad osobami starszymi zarówno w warunkach domowych, domach opieki jak i szpitalach wymaga dużego zaangażowania ze strony opiekunów. Osoby starsze, zwłaszcza te z dużymi ograniczeniami ruchowymi lub obłożnie chore potrzebują zapewnienia maksymalnego komfortu oraz umożliwienia rehabilitacji. Z pomocą może przyjść dobrej jakości łóżko rehabilitacyjne przeznaczone dla osób w podeszłym wieku. W takim przypadku doskonale sprawdzi się łóżko elektryczne, które można swobodnie obsługiwać za pomocą pilota. Dzięki temu senior samodzielnie może zmienić swoje położenie czy to z pozycji leżącej do siedzącej czy odwrotnie.
Łóżka medyczne rehabilitacyjne - rodzaje
Ze względu na sposób działania, łóżka rehabilitacyjne można podzielić na elektryczne i mechaniczne. Czym cechuje się każde z nich?
Łóżka rehabilitacyjne elektryczne
Elektryczne łóżko rehabilitacyjne sterowane za pomocą pilota. Zwykle taki sprzęt wykorzystywany jest w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych, trwale leżących i chorych mających problem z samodzielnym wstaniem bądź ułożeniem w łóżku. Wówczas łóżko rehabilitacyjne elektryczne może wręcz samodzielnie zmienić pozycję leżącego.
Obszary sterowane elektrycznie to zazwyczaj: opuszczenie zagłówka, czy regulacja wysokości oraz oparcia pleców i podudzi. Zastosowanie sprężyny hydraulicznej umożliwia sprawne i płynne zmiany ustawień, bez wpływu na pogorszenie komfortu. Takie wysokiej jakości łóżko medyczne jest niezwykle wygodne, dodatkowo to nieoceniona pomoc podczas opieki nad pacjentem. Elektryczna regulacja wpływa także na wygodę opiekuna. Wówczas nie muszą oni schylać się do osoby starszej lub ręcznie jej podnosić.
Łóżka rehabilitacyjne mechaniczne
Mechaniczne łóżka rehabilitacyjne do zmiany ustawień i regulacji wymagają ingerencji osoby trzeciej. Zwykle pacjent nie jest w stanie samodzielnie zmienić swojej pozycji. Taki sprzęt zazwyczaj jest stosowany chociażby w przypadku osób starszych, które nie są ograniczone ruchowo i będą w stanie samodzielnie podnieść swoje ciało z wykorzystaniem trójkątnego wysięgnika. Łóżka mechaniczne posiadają także regulację wysokości leża, co pozwala na łatwe wstawanie, kładzenie się, ułożenie oraz spożywanie posiłków.
Wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego czy kupno?
Wiele osób zastanawia się, jakie rozwiązanie jest bardziej opłacalne - wynajęcie łóżka rehabilitacyjnego, czy jego zakup. Wówczas pod uwagę należy wziąć okres, przez jaki łóżko będzie wykorzystywane w warunkach domowych. W przypadku chorób nieuleczalnych, gdy chory nie ma szans na powrót do zdrowia, zakup specjalnego łóżka będzie doskonałym wyborem. Należy jednak pamiętać, że to duży wydatek i należy się na niego przygotować.
W niektórych przypadkach łóżko może zostać dofinansowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejski/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Wówczas dofinansowanie z NFZ może wynieść do 80% wartości sprzętu. Ponadto przy zakupie łóżka można także postarać się o dopłatę ze środków PFRON, która może wynieść 95% wartości sprzętu.
W przypadku gdy chory będzie wymagał łóżka tymczasowo, a szanse na powrót pacjenta do zdrowia są duże, wówczas warto zdecydować się na wynajem. To zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie niż zakup, a firmy oferujące wynajem zazwyczaj świadczą także usługi transportu łóżek włącznie z ich wniesieniem i zamontowaniem w domu. Ponadto wynajmujący w razie problemów może liczyć na stałe wsparcie techniczne, które zapewni wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych.
Łóżko rehabilitacyjne dla seniora - podsumowanie
Łóżko rehabilitacyjne to niezbędny sprzęt, który pomaga chorym w powrocie do zdrowia. Przymierzając się do wyboru sprzętu rehabilitacyjnego, konieczne jest określenie kilku ważnych wytycznych, umożliwiających dobranie odpowiedniego modelu łóżka. Warto wziąć pod uwagę zarówno wygodę pacjenta, jak i jego opiekunów. W przypadku długotrwałych lub nieuleczalnych chorób warto zdecydować się na zakup sprzętu, natomiast gdy łóżko będzie potrzebne tymczasowo, zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wynajem.