close
Logo
📞

Telefon Całodobowy, Czynne 24h / 7dni w tygodniu

 

Zadzwoń i zamów: (+48) 514 359 153

 

Jak załatwić łóżko dla chorego - dofinansowanie zakupu łóżka rehabilitacyjnego

starsza kobieta leżąca w łóżku rehabilitacyjnym

  Dobrej jakości łóżko rehabilitacyjne to, podobnie jak materac przeciwodleżynowy, jeden z podstawowych elementów wyposażenia dla osoby leżącej - niepełnosprawnej, chorej lub starszej. To sprzęt służący jednak nie tylko bezpieczeństwu i komfortowi samego pacjenta, ale również jego opiekuna. Sprawdź jak załatwić łóżko rehabilitacyjne dla osoby leżącej.

  Specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne - dlaczego osoba chora powinna je mieć?

  Łóżka rehabilitacyjne wyposażone w materace przeciwodleżynowe to jeden z najlepszych wyborów dla pacjentów, którzy większość lub cały czas spędzają w pozycji leżącej. Korzystają z nich osoby niepełnosprawne, seniorzy, osoby przewlekle i obłożnie chore. Specjalistyczne modele pozwalają na łatwiejszą zmianę pozycji w czasie leżenia i zapobiegają poczuciu dyskomfortu oraz odleżynom, ale też umożliwiają bezpieczne wstawania i kładzenie się tym pacjentom, którzy są częściowo sprawni i poddawani rehabilitacji.

  Zaletą łóżka dla osoby starszej lub schorowanej jest również to, iż pozwala odciążyć opiekuna - pacjent częściowo sprawny może samodzielnie przesiąść się z wózka inwalidzkiego na łóżko i nie wymaga dźwigania. Również zmiana pozycji chorego nie wymaga od opiekuna unoszenia go. Jakie są możliwości uzyskania łóżka rehabilitacyjnego?

  Jak zdobyć łóżko rehabilitacyjne?

  Generalnie możliwości są dwie - zakup łóżka rehabilitacyjnego lub jego wypożyczenie. To, którą z tych możliwości warto wykorzystać, zależy przede wszystkim od stanu, w jakim znajduje się pacjent oraz od tego, czy ma on szansę na powrót do sprawności. Zobaczmy więc kiedy lepiej się zdecydować na zakup, a kiedy na wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego.

  kobieta, łózko rehabilitacyjne

  Zakup łóżka rehabilitacyjnego

  Sens zakupu łóżka rehabilitacyjnego jest wtedy, gdy we wspólnym gospodarstwie domowym mieszka osoba niepełnosprawna lub obłożnie chora i leżąca, której stan nie rokuje poprawy jej sprawności. Warto wziąć pod uwagę również wiek chorego - w przypadku dziecka niepełnosprawnego, osoby młodej lub w średnim wieku zakup łóżka rehabilitacyjnego jest jak najbardziej uzasadniony ekonomicznie, w szerszej perspektywie okaże się tańszy niż wypożyczenie łóżka.

  Trzeba jednak pamiętać, że łóżka rehabilitacyjne kosztują, w zależności od klasy, funkcjonalności i wyposażenia, od około 2 do ponad 15 tysięcy złotych. Dla rodzin w trudnej sytuacji finansowej są to kwoty zaporowe, ale dostępne jest dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, o którym wspomnimy poniżej.

  Wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego

  Łóżko dla chorego można także wypożyczyć - jeśli rodzaj choroby i stan pacjenta pozwalają nam uznać, że wkrótce odzyska sprawność, to warto skorzystać z takiej właśnie możliwości i zdecydować się na wypożyczenie łóżka. To miesięczny koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, nie stanowi więc dużego obciążenia dla domowego budżetu.

  Jak otrzymać dofinansowanie?

  Refundacja łóżka rehabilitacyjnego przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest możliwa. Dofinansowanie przyznaje natomiast Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ze środków PFRON - to tam właśnie najlepiej zasięgnąć konkretnych informacji na temat limitu finansowania, wysokości udziału własnego, innego rodzaju przysługujących rodzinie świadczeń itp.

  Wysokość dofinansowania

  Dofinansowanie wynosi nie więcej niż 95% wartości rynkowej sprzętu, ale nie więcej niż piętnastokrotność średniego wynagrodzenia miesięcznego. Pozostałą kwotę zakupu pacjent lub jego rodzina pokrywają z własnych środków.

  Jakie dokumenty należy złożyć?

  Wymagane dokumenty to:

  • wniosek o dofinansowanie - można złożyć go osobiście lub przez System Obsługi Wsparcia;
  • zaświadczenie od lekarza z zaleceniem zakupu łóżka - wydają go lekarze ze specjalizacją geriatrii, ortopedii, reumatologii, neurologii lub lekarz POZ;
  • faktura proforma wystawiona przez firmę, w której planujesz kupić łóżko dla chorego;
  • orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności - wydają je powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Złożyć należy kopię orzeczeń;
  • zaświadczenie o wysokości dochodów osoby z niepełnosprawnością (lub rodzica/opiekuna prawnego niepełnosprawnego dziecka) - za okres ostatnich trzech miesięcy przed miesiącem, w którym wniosek jest składany i nieuwzględniający wartości podatku.

  Warto pamiętać, że dofinansowanie ze środków publicznych można otrzymać nie tylko na zakup łóżka rehabilitacyjnego, ale również na innego rodzaju sprzęt medyczny oraz dofinansowanie do likwidacji barier spowodowanych niepełnosprawnością (np. w zakresie pokonywania barier architektonicznych) - pełną listę znajdziesz w załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 6 XII 2013 w sprawie wykazu wyrobów medycznych.

  obrazek blogowy nr. 1

  Tlenoterapia

  Tlen jest nam niezbędny do życia. W normalnych warunkach i przy zdrowym organizmie jego zawartość w zwykłym powietrzu to ok. 21%, co w zupełn...

  Czytaj dalej
  obrazek blogowy nr. 2

  Domowe leczenie tlenem

  Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do życia. Człowiek bez tlenu przetrwać może do pięciu minut, ale już krótkotrwałe przerwanie dop...

  Czytaj dalej
  obrazek blogowy nr. 3

  Zasada Działania Koncentratorów Tlenu

  Wyróżniamy dwa rodzaje koncentratorów tlenowych: stacjonarne oraz przenośne. Najważniejszym parametrem urządzenia jest koncentrac...

  Czytaj dalej


  POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY