Jak załatwić łóżko dla chorego - dofinansowanie na zakupu łóżka rehabilitacyjnego
Dobrej jakości łóżko rehabilitacyjne to, podobnie jak materac przeciwodleżynowy, jeden z podstawowych elementów wyposażenia dla osoby leżącej - niepełnosprawnej, chorej lub starszej. To sprzęt służący jednak nie tylko bezpieczeństwu i komfortowi samego pacjenta, ale również jego opiekuna. Sprawdź jak załatwić łóżko rehabilitacyjne dla osoby leżącej.Specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne - dlaczego osoba chora powinna je mieć?
Łóżka rehabilitacyjne wyposażone w materace przeciwodleżynowe to jeden z najlepszych wyborów dla pacjentów, którzy większość lub cały czas spędzają w pozycji leżącej. Korzystają z nich osoby niepełnosprawne, seniorzy, osoby przewlekle i obłożnie chore. Specjalistyczne modele pozwalają na łatwiejszą zmianę pozycji w czasie leżenia i zapobiegają poczuciu dyskomfortu oraz odleżynom, ale też umożliwiają bezpieczne wstawanie i kładzenie się tym pacjentom, którzy są częściowo sprawni i poddawani rehabilitacji. Przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego powinniśmy się kierować wygodą pacjenta, dobierając odpowiedni materac po to, aby pacjent czuł się komfortowo.
Zaletą łóżka dla osoby starszej lub schorowanej jest również to, iż pozwala odciążyć opiekuna - pacjent częściowo sprawny może samodzielnie przesiąść się z wózka inwalidzkiego na łóżko i nie wymaga dźwigania (na przykład w celu spożywania posiłków). Również zmiana pozycji chorego nie wymaga od opiekuna unoszenia go. Jakie są możliwości uzyskania łóżka rehabilitacyjnego?
Jak zdobyć łóżko rehabilitacyjne?
Generalnie możliwości są dwie - zakup łóżka rehabilitacyjnego lub jego wypożyczenie. To, którą z tych możliwości warto wykorzystać, zależy przede wszystkim od stanu, w jakim znajduje się pacjent oraz od tego, czy ma on szansę na powrót do sprawności. Zobaczmy więc kiedy lepiej się zdecydować na zakup, a kiedy na wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego.
Zakup łóżka rehabilitacyjnego
Sens zakupu łóżka rehabilitacyjnego jest wtedy, gdy we wspólnym gospodarstwie domowym mieszka osoba niepełnosprawna lub obłożnie chora i leżąca, której stan nie rokuje poprawy jej sprawności. Warto wziąć pod uwagę również wiek chorego - w przypadku dziecka niepełnosprawnego, osoby młodej lub w średnim wieku zakup łóżka rehabilitacyjnego jest jak najbardziej uzasadniony ekonomicznie, w szerszej perspektywie okaże się tańszy niż wypożyczenie łóżka.
Trzeba jednak pamiętać, że łóżka rehabilitacyjne kosztują, w zależności od klasy, funkcjonalności i wyposażenia, od około 2 do ponad 15 tysięcy złotych. Dla rodzin w trudnej sytuacji finansowej są to kwoty zaporowe, ale dostępne jest dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, o którym wspomnimy poniżej. W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości łóżko rehabilitacyjne Burmier Dali Econ w atrakcyjnej cenie.
Wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego
Łóżko dla chorego można także wypożyczyć - jeśli rodzaj choroby i stan pacjenta pozwalają nam uznać, że wkrótce odzyska sprawność, to warto skorzystać z takiej właśnie możliwości i zdecydować się na wypożyczenie łóżka. To miesięczny koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, nie stanowi więc dużego obciążenia dla domowego budżetu.
Dla kogo łóżko rehabilitacyjne na dofinansowanie?
Refundacja łóżka rehabilitacyjnego przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest możliwa. Dofinansowanie przyznaje natomiast Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ze środków PFRON - to tam właśnie można ubiegać się o dofinansowanie oraz uzyskać informacje, na przykład co do wysokości udziału własnego, a także o innego rodzaju przysługujących rodzinie świadczeń itp. Trzeba się jednak przygotować na to, że PFRON zażąda od Państwa kopię orzeczenia wydanego przez urzędników Powiatowego Zespołu Orzekania ds. niepełnosprawności oraz inne kopie dokumentów potwierdzających potrzebę posiadania takiego łóżka.
Wysokość dofinansowania
Dofinansowanie wynosi nie więcej niż 95% wartości rynkowej sprzętu, ale nie więcej niż piętnastokrotność średniego wynagrodzenia miesięcznego. Pozostałą kwotę zakupu pacjent lub jego rodzina pokrywają z własnych środków.
Jakie dokumenty należy złożyć?
Wymagane dokumenty to:
- wniosek o dofinansowanie - można złożyć go osobiście lub przez System Obsługi Wsparcia;
- zaświadczenie od lekarza z zaleceniem zakupu łóżka - wydają go lekarze ze specjalizacją geriatrii, ortopedii, reumatologii, neurologii lub lekarz POZ;
- faktura proforma wystawiona przez firmę, w której planujesz kupić łóżko dla chorego;
- orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności - wydają je powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Złożyć należy kopię orzeczeń;
- zaświadczenie o wysokości dochodów osoby z niepełnosprawnością (lub rodzica/opiekuna prawnego niepełnosprawnego dziecka) - za okres ostatnich trzech miesięcy przed miesiącem, w którym wniosek jest składany i nieuwzględniający wartości podatku.
Warto pamiętać, że dofinansowanie ze środków publicznych można otrzymać nie tylko na zakup łóżka rehabilitacyjnego, ale również na innego rodzaju sprzęt medyczny oraz dofinansowanie do likwidacji barier spowodowanych niepełnosprawnością (np. w zakresie pokonywania barier architektonicznych) - pełną listę znajdziesz w załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 6 XII 2013 w sprawie wykazu wyrobów medycznych.
Podsumowanie
Łóżko rehabilitacyjne, wraz z materacem przeciwodleżynowym, stanowi niezwykle ważny element wyposażenia dla pacjentów i osób starszych, którzy z jakichś powodów muszą przez dłuższy czas przebywać w pozycji leżącej w warunkach domowych. Specjalistyczne łóżka dla osób starszych są wyposażone w materace przeciwodleżynowe i mechanizmy ułatwiające zmianę pozycji, dzięki czemu zapobiegają odleżynom i dyskomfortowi, a także wspierają bezpieczne wstawanie i kładzenie się dla pacjentów poddawanych rehabilitacji. Oferują one również znaczną ulgę dla opiekunów, umożliwiając pacjentom częściowo sprawnym samodzielne podnoszenie się, wstawanie, czy też zmianę pozycji.
Łóżko rehabilitacyjne można zakupić lub wypożyczyć, w zależności od stanu pacjenta i perspektyw na powrót do sprawności. Dofinansowanie na zakup takiego łóżka można uzyskać przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z funduszy PFRON, choć wymaga to spełnienia określonych warunków i przedłożenia wymaganych dokumentów. Dofinansowanie łóżka rehabilitacyjnego można uzyskać w maksymalnej kwocie 95% wartości rynkowej sprzętu, co jest niewątpliwie dużym wsparciem dla rodzin osób przewlekle chorych lub osób starszych, których stopień zaawansowania choroby wymaga dłuższej opieki.