close

Telefon Całodobowy, Czynne 24h / 7dni w tygodniu

 

Zadzwoń i zamów: (+48) 514 359 153

 

Łóżko rehabilitacyjne — kiedy jest potrzebne i jakie ma wymiary? 

 

 

kobieta w szpitalu

 

 

Łóżka rehabilitacyjne są specjalistycznym sprzętem, który ułatwia funkcjonowanie pacjentom z czasowymi lub trwałymi problemami z poruszaniem się. Jednak wybór odpowiedniego łóżka rehabilitacyjnego może okazać się nie lada wyzwaniem. Decyzja ta powinna być przemyślana i podjęta na podstawie wymagań pacjenta. Wybrany sprzęt musi zapewnić osobie chorej komfort i ułatwić rehabilitację.

Kiedy więc najlepiej podjąć decyzję o zakupie lub wynajmie takiego łóżka? Jakie powinno mieć ono wymiary? Czym kierować się przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego? Sprawdź koniecznie!

Łóżka rehabilitacyjne - jak wyglądają i kto powinien z nich korzystać?

Łóżko rehabilitacyjne stworzone zostało z myślą o osobach niepełnosprawnych, pacjentach niezdolnych do poruszania się, przewlekle chorych oraz starszych.

 

Taki sprzęt wyposażony jest najczęściej w koła antystatyczne z blokadą, dzięki, którym manewrowanie łóżkiem, transport oraz zachowanie czystości w pomieszczeniu bywa znacznie łatwiejsze. Ponadto większość specjalistycznych łóżek zaopatrzonych jest także w akcesoria dodatkowe, w tym barierki boczne czy wysięgnik z uchwytem. Na wyposażeniu często znajdziemy również miejsce na umieszczenie kroplówki, uchwyt na kaczkę lub na worek z moczem i wiele innych. Dostępna jest również m.in. regulacja segmentu oparcia pleców (leżąca, siedząca, półsiedząca).

Łóżko szpitalne pozwala na wygodną opiekę nad osobą leżącą w czasie rehabilitacji oraz pielęgnacji. Nowoczesne łóżko rehabilitacyjne regulowane jest elektrycznie, za pomocą pilota. Ta metoda pozwala na uzyskanie dużej płynności podczas zmiany pozycji pacjenta.

 

 

łóżko rehabilitacyjne

 

Rodzaje łóżek rehabilitacyjnych

Łóżka specjalistyczne możemy podzielić na manualne oraz elektryczne. Łóżka manualne (tzw. łóżka szpitalne) to sprzęt cechujący się stelażową konstrukcją, z metalowymi barierkami. Modele te są tańsze. Regulacja oparcia (skokowa lub z użyciem sprężyny hydraulicznej) pozwala na wygodne dostosowanie go do wymogów pacjenta, jednak musi odbywać się ona przy użyciu siły opiekuna.

 

 

łóżko specjalistyczne

 

 

Łóżko sterowane elektrycznie (za pomocą pilota) pozwala z kolei na regulację wysokości leża za pomocą silników elektrycznych. Opiekun nie musi też używać swojej siły, by zmienić pozycję chorego. Regulacja oparcia również następuje poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku na pilocie. Łóżka elektryczne, których jednym z producentów jest Burmeier Dali, to taki sprzęt, którego zakres regulacji sprawia, że możemy ustawić je także w pozycjach tzw. drenażowych (pozycja Trendelenburga i anty-Trendelenburga).

 

Masz pytania dotyczące sprzętu?

 

Materac przeciwodleżynowy i regulacja stelaża

 

Twardość i rodzaj materaca znacząco wpływa na wygodę, komfort i prawidłowe ustawienie kręgosłupa osoby leżącej. Jeżeli pacjent większość czasu spędza w łóżku, warto zainwestować w materac ortopedyczny, przeciwodleżynowy lub pneumatyczny, który pozwoli uniknąć choremu przykrych konsekwencji przewlekłego, ciągłego leżenia. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze potrzebny jest materac przeciwodleżynowy. Jeżeli pacjenci są aktywni, wystarczy zainwestować w dobrej jakości, zwykły materac piankowy.

Nie wszyscy chorzy potrzebują też łóżek wielofunkcyjnych. W przypadku, gdy osoba leżąca ma unieruchomione np. biodra, wybierajmy łóżka dwufunkcyjne, natomiast w sytuacji problemów z układem krążenia lub układem oddechowym, warto zdecydować się na modele posiadające więcej funkcji oraz te z regulacją wysokości inną, niż standardowa. Zawsze jednak decyzję należy skonsultować z lekarzem.

Łóżko rehabilitacyjne - wymiary

 

Standardowe leże ma wymiary 90 x 200 cm i często wypełnione jest listwami sprężynującymi z możliwością regulacji twardości listew w segmencie leżyska. Łóżka, jakie najczęściej oferują sklepy i nasza wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych, są w stanie wytrzymać obciążenie do 165 kg.

 

Wybierając natomiast sprzęt dla wysokiej osoby, ważna jest nie tylko wysokość leża, segment oparcia pleców czy ciężar całkowity, do jakiego jest przystosowane łóżko, ale również jego długość. Jeżeli chory mierzy ponad 190 cm, warto zdecydować się na model z opcją przedłużenia leża o ok. 20 cm. Natomiast dla niskiej osoby, która ma mniej, niż 160 cm wzrostu, zalecane jest łóżko o niestandardowej regulacji wysokości (od 40 do 80 cm) i zakresie regulacji pozwalającym na opuszczenie górnej krawędzi leża od ok. 20 do 60 cm.

Łóżko szpitalne rehabilitacyjne dla pacjentów bariatrycznych

 

Warto wiedzieć, że waga użytkownika specjalistycznego łóżka rehabilitacyjnego również jest bardzo ważna. Jeżeli pacjenci są otyli, najlepiej wybrać bariatryczne łóżko elektryczne lub bariatryczne łóżko szpitalne. Wymiary takiego sprzętu są wówczas większe, szerokość sięga do 120 cm, a dopuszczalne obciążenie robocze to nawet 240 kg.

Ze względów wytrzymałościowych, łóżka bariatryczne, w których leże cechuje się szerokością powyżej 100 cm, wypełnione są siatką metalową.

Gdzie w domu umiejscowić łóżko specjalistyczne?

 

Jeżeli osoba chora przebywa w warunkach domowych, chcemy, by czuła się jak najlepiej w swoim otoczeniu. Dlatego wybierając model spośród łóżek rehabilitacyjnych, elektrycznych, możemy zdecydować się na te, w drewnianych obudowach, np. w kolorze buku, które nie będą przypominać pacjentom typowego sprzętu szpitalnego.

  • Łóżko do opieki długoterminowej, które zostanie umieszczone w naszym mieszkaniu, należy najpierw dokładnie zmierzyć i upewnić się, że zmieści się ono w wybranym pokoju (zwróć uwagę na wymiary zewnętrzne łóżka).
  • Wyznacz przytulny kąt, pamiętając, by zachować odpowiedni odstęp sprzętu od ściany (np. ok. 10 cm w przypadku, gdy łóżko posiada funkcje Trendelenburga i anty-Trendelenburga).
  • Możliwe również, że oprócz łóżka rehabilitacyjnego, potrzebne będą inne akcesoria, dlatego warto uwzględnić na nie dodatkowe miejsce.

Podsumowanie

 

Łóżka specjalistyczne są niezwykle pomocne w opiece i rehabilitacji pacjentów z różnymi problemami. Mogą one posiadać regulację konta uniesienia segmentów oparcia pleców czy ud oraz wiele innych funkcji. Zakres regulacji pozwala na wygodne ustawienie pacjenta w pozycji leżącej, półsiedzącej lub siedzącej oraz w pozycjach drenażowych.

 

Sprzęt tego typu należy wybierać, uwzględniając wiek, cechy fizyczne i sprawność pacjenta. Osoby chodzące mogą leżeć na łóżkach manualnych (tzw. łóżko szpitalne) i nie wymagają materacy przeciwodleżynowych. Natomiast jeżeli osoba chora leży długotrwale, elektryczna regulacja wysokości leża i materace przeciwodleżynowe oraz dodatkowe funkcje mogą okazać się niezastąpione.

 

Masz pytania dotyczące sprzętu?

 

obrazek blogowy nr. 1

Tlenoterapia

Tlen jest nam niezbędny do życia. W normalnych warunkach i przy zdrowym organizmie jego zawartość w zwykłym powietrzu to ok. 21%, co w zupełn...

Czytaj dalej
obrazek blogowy nr. 2

Domowe leczenie tlenem

Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do życia. Człowiek bez tlenu przetrwać może do pięciu minut, ale już krótkotrwałe przerwanie dop...

Czytaj dalej
obrazek blogowy nr. 3

Zasada Działania Koncentratorów Tlenu

Wyróżniamy dwa rodzaje koncentratorów tlenowych: stacjonarne oraz przenośne. Najważniejszym parametrem urządzenia jest koncentrac...

Czytaj dalej


POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY