- Koncentratory tlenu — rodzaje i zastosowanie
- Jak działa domowy koncentrator tlenu?
- Stacjonarne koncentratory tlenu
- Przenośne koncentratory tlenu
- W jakich przypadkach warto stosować koncentrator tlenu?
- Kiedy nie używać koncentratora tlenu
- Który koncentrator tlenu kupić?
- Koncentrator tlenu — cena
- Który koncentrator tlenu wybrać? - podsumowanie
Koncentrator tlenu domowy — jaki kupić?
Choroby płuc czy niewydolność oddechowa może przytrafić się każdemu, zwłaszcza starszym osobom. Stajemy wtedy przed koniecznością zakupu koncentratora tlenu, aby móc prowadzić wspomagającą terapię w domowym zaciszu. Wybór urządzenia może jednak nastręczyć pewnych trudności. Poniżej znajdziesz poradnik, który pomoże Ci dobrać koncentrator tlenu do potrzeb pacjenta.
Koncentratory tlenu — rodzaje i zastosowanie
Koncentrator tlenu jest to urządzenie medyczne przeznaczone do prowadzenia tlenoterapii u osób jej wymagającej. Powszechnie spotykamy je w szpitalach, jednak istnieje wiele urządzeń, które chorzy mogą z łatwością wykorzystać w warunkach domowych.
Masz pytania dotyczące sprzętu?
Jak działa domowy koncentrator tlenu?
Zasady działania koncentratorów tlenu są proste. Urządzenie pobiera powietrze z otoczenia, po czym oczyszcza je, nawilża i absorbuje zawarty w nim azot. Dzięki temu pacjenci mogą oddychać powietrzem o wysokim stężeniu tlenu (przekraczającym 90%).
Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale również znacznie bezpieczniejsze od tlenu medycznego w butli, która nieodpowiednio użytkowana grozi wybuchem, a ponadto szybko się wyczerpuje. Koncentratory tlenu stanowią niewyczerpywalne źródło stężonego powietrza, wymagające jedynie zasilania i regularnego oczyszczania filtrów.
Na rynku medycznym możemy znaleźć sporo rozmaitych koncentratorów tlenu. Podstawowy podział urządzeń wynika z różnic w sposobie ich zasilania.
Stacjonarne koncentratory tlenu
Stacjonarny koncentrator tlenu to urządzenie, które wymaga podłączenia do prądu, stąd też używany może być jedynie w warunkach szpitalnych lub domowych. Zazwyczaj także ma większe rozmiary i wagę.
Mimo pozornej nieporęczności koncentrator stacjonarny pozwala prowadzić skuteczną tlenoterapię, zapewniając przy tym lepszą wydajność, stałe, wysokie nasycenie tlenu czy znacznie dłuższą żywotność urządzenia.
Na stacjonarne koncentratory tlenu warto decydować się, jeśli mamy pod opieką osoby obłożnie chore, wymagające długotrwałej tlenoterapii (zarówno w dzień, jak i w nocy).
Przenośne koncentratory tlenu
Jeśli potrzeba tlenoterapii jest raczej okazjonalna, a pacjent pragnie pozostać mobilny, to znacznie bardziej uniwersalny i wygodny okaże się przenośny koncentrator tlenu na baterię lub akumulator.
Największą zaletą takiego rozwiązania jest pełna swoboda stosowania, zarówno w domu, jak i poza nim (w pracy, na wakacjach). Należy jednak mieć świadomość, że urządzenie przenośne jest raczej uważane za wspomagająca, a stężenie tlenu w generowanym powietrzu może być zmienne. Ponadto ogranicza nas czas ładowania baterii czy mniejsza wydajność.
Koncentratory tlenu przenośne nie nadają się dla osób potrzebujących stałej tlenoterapii.
W jakich przypadkach warto stosować koncentrator tlenu?
W koncentratory tlenu powinni zaopatrzyć się głównie pacjenci borykający się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i płuc, które niosą ze sobą ryzyko niedotlenienia organizmu. Wskazaniem do stosowania tlenoterapii jest także niewydolność krążenia, a nawet nadciśnienie tętnicze.
Codzienne podawanie tlenu wspomaga leczenie następujących chorób:
- astma,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
- bezdech senny,
- zwłóknienie tkanki płucnej,
- nowotwór płuc,
- mukowiscydoza,
- niewydolność serca i sercowe bóle w klatce piersiowej,
- powikłania po Covid-19.
Kiedy nie używać koncentratora tlenu
Nawet jeśli została u nas zdiagnozowana choroba, która w teorii wymaga tlenoterapii domowej, to zawsze powinniśmy przed podjęciem decyzji o zakupie koncentratora tlenu skonsultować to z właściwym lekarzem.
Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania do używania tlenoterapii. Są to poważne uszkodzenia płuc, choroba wieńcowa, ciąża czy padaczka. W takich przypadkach podawanie tlenu medycznego o wysokim stężeniu może doprowadzić do uszkodzeń tkanek płuc oraz zapalenia tchawicy.
U osób zdrowych tlenoterapia może być stosowana jedynie przy okazji, jako wsparcie odnowy organizmu po wzmożonym wysiłku czy okresowej poprawy samopoczucia. Nie można jednak przesadzać z częstotliwością, bowiem może mieć to skutek wprost odwrotny do zamierzonego.
Który koncentrator tlenu kupić?
Jako że koncentratorów tlenu jest mnóstwo, a każdy z nich posiada inne parametry, warto na początek zastanowić się nad naszymi indywidualnymi potrzebami. Rozważmy następujące kwestie:
- zalecany przez lekarza przepływ tlenu,
- potrzeby pacjenta (częstotliwość tlenoterapii, jej miejsce i czas trwania),
- łatwość konserwacji urządzenia (wymiana filtrów itp.),
- potrzeba wsparcia mobilności koncentratora tlenu (obecność kółek, uchwytu),
- możliwość samodzielnej obsługi przez chorego,
- intuicyjność urządzenia.
Mimo że zakup koncentratora tlenu to stosunkowo duży wydatek, nie powinniśmy kierować się ceną, a parametrami urządzenia i dobrem naszym i naszych bliskich. Dlatego koniecznie sprawdźmy następujące parametry sprzętu:
Tryb pracy koncentratora
Warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy dane urządzenie może działać zarówno w trybie ciągłym (podając tlen cały czas), jak i w trybie pulsacyjnym (podając tlen jedynie w momencie wdechu).
Jeśli terapia tlenowa musi być prowadzona podczas snu (np. w przypadku obturacyjnego bezdechu sennego), warto wybrać koncentrator tlenu, który ma wbudowany tryb nocny, czyli podawanie tlenu w łagodny sposób, dopasowany do potrzeb osoby będącej w spoczynku. Ponadto jeśli urządzenie nie wykryje wdechu, zacznie podawać tlen w równych odstępach czasu.
Dobór trybu pracy koncentratora tlenu uzależniony jest od indywidualnych potrzeb chorego.
Stopień stężenia i przepływu tlenu
Najlepszy koncentrator tlenu to taki, który gwarantuje zawartość tlenu powyżej 90%, a przy tym pozwala dostosować jego przepływ do poziomu, jaki zalecił lekarz prowadzący. Koncentratory tlenu, w których tlen ma niższe stężenie niż 90%, mogą okazać się niewystarczające i nieskuteczne.
Zużycie prądu lub długi czas pracy na baterii
Niekiedy skuszeni atrakcyjną ceną i całkiem dobrymi parametrami zapominamy sprawdzić kwestie związane z kosztami eksploatacyjnymi urządzenia.
Okazuje się, że modele nieenergooszczędne mogą widocznie odbić się na kwotach rachunków za prąd, zwłaszcza jeśli koncentrator tlenu używany jest kilkanaście godzin dziennie. Co za tym idzie, finalnie, zamiast zaoszczędzić, wydamy znacznie więcej.
Natomiast przenośne koncentratory tlenu mogą mieć różny czas działania na jednej baterii, stąd warto sprawdzić realny czas pracy w trybie pracy ciągłej i zmiennej. Konieczność częstego ładowania (nawet kilka razy w ciągu doby) może wysoce obniżyć komfort terapii.
Hałas generowany przez koncentrator tlenu
Głośne buczenie wydawane przez koncentrator tlenu może być dla chorego naprawdę uciążliwe. Stąd też ważnym czynnikiem jest poziom hałasu wydawanego przez koncentrator tlenu. Zwłaszcza w przypadku osób wymagających podawania tlenu nocą, powinniśmy rozważyć zakup sprzętu o jak najcichszym działaniu.
Dopasowane do potrzeb akcesoria
Potrzeby każdej osoby są inne, stąd też powinniśmy przywiązywać sporą wagę do akcesoriów. Mogą to być wąsy tlenowe, maski, cewniki czy maska z workiem samorozprężalnym. Ich dobór uzależniony jest od pożądanego przepływu tlenu, a także stylu życia pacjenta.
Pamiętajmy, aby kupować tylko produkty wykonane z dobrej jakości, atestowanych materiałów. Tanie zamienniki mogą bowiem mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pacjenta, np. przez emitowanie szkodliwych substancji, wdychanych następnie przez chorego.
Warto także sprawdzić, czy z danym koncentratorem można połączyć pulsoksymetr, który na bieżąco zmierzy poziom saturacji.
Dodatkowe funkcje
Niektóre koncentratory poza zwiększoną zawartością tlenu mają również funkcję jonizacji podawanego powietrza lub nawilżacz, czy dodatkowy filtr antybakteryjny. To również aspekty, które mogą zwiększyć komfort tlenoterapii.
Nawilżanie i jonizacja zmniejszają objawy astmy, a także obniżają ryzyko wystąpienia zakażeń i infekcji układu oddechowego.
Do nawilżania powietrza najlepiej sprawdza się stosowanie wody destylowanej, którą kupimy, chociażby na stacjach benzynowych.
Wygoda użytkowania
Nie możemy zapominać o tym, że posługiwanie się koncentratorem tlenu powinno być łatwe, a jego przenoszenie z miejsca na miejsce nie może nastręczać problemów, zwłaszcza jeśli ma to robić sam pacjent. Dlatego koniecznie należy sprawdzić, czy urządzenie wyposażone jest w wygodny uchwyt lub kółka (w przypadku większego sprzętu).
Koncentrator tlenu — cena
Zakup koncentratora tlenu do użytku domowego może być sporym wydatkiem. Co prawda tańsze modele znajdziemy już w granicach 1000 zł, jednak nadają się one jedynie do sporadycznego stosowania wspomagającego.
Jeśli chodzi o osoby cierpiące na jedną z przewlekłych chorób układu oddechowego, znacznie lepiej zdecydować się na urządzenie gwarantujące większą wydajność i szersze możliwości. Stacjonarne koncentratory tlenu kosztują od 3 do 6 tysięcy złotych.
Oczywiście warto także rozważyć wynajem urządzenia. W naszej ofercie znajdziesz tylko sprawdzone, rekomendowane koncentratory tlenu w naprawdę atrakcyjnych cenach, co pomoże Ci podjąć domową terapię tlenem bez jednorazowego, dużego wydatku.
Który koncentrator tlenu wybrać? - podsumowanie
Choroby układu oddechowego nie muszą oznaczać częstej i uciążliwej hospitalizacji. Skuteczna tlenoterapia może być z powodzeniem stosowana w domu pacjenta, jeśli tylko dysponujemy właściwym urządzeniem. Jest to koncentrator tlenu, który pobiera, oczyszcza i spręża powietrze z otoczenia tak, aby było one wolne od azotu i nasycone tlenem w stężeniu powyżej 90%. W przeciwieństwie do butli tlenu medycznego nie niesie ryzyka wybuchu i nie wyczerpuje się.
Oczywiście nie każdy koncentrator tlenu zapewnia efektywną pracę, komfort i właściwe nasycenie tlenu, toteż należy wybierać urządzenia, które cechuje:
stopień koncentracji tlenu na poziomie 90% - 96%,
- cicha praca,
- możliwość dostosowania trybu pracy i indywidualnego przepływu tlenu,
- łatwość serwisu i konserwacji,
- energooszczędność,
- atest do stosowania w celach terapii leczniczej.
Największy wybór koncentratorów tlenu dopasowanych do rozmaitych potrzeb znajdziesz w naszej wypożyczalni AMED 24!
Masz pytania dotyczące sprzętu?