close

Telefon Całodobowy, Czynne 24h / 7dni w tygodniu

 

Zadzwoń i zamów: (+48) 514 359 153

 

Jak zwiększyć wydolność płuc?

wydolność płuc

 

Płuca - jeden z najważniejszych organów naszego organizmu, którego zadaniem jest codzienne dostarczanie nam tlenu oraz ochrona przed otaczającymi nas bakteriami i wirusami. Jeżeli chcemy cieszyć się zdrowiem powinniśmy pracować nad tym aby zwiększyć pojemność płuc. Większa ilość tlenu w naszym organizmie oznacza więcej energii.

Skoro płuca pełnią tak ważną rolę w naszym codziennym życiu warto zastanowić się jak poprawić wydolność płuc.

 

Czym jest pojemność płuc?

Pojemność płuc to ich zdolność do pomieszczenia powietrza podczas maksymalnego wdechu, różni się w zależności od płci, wieku, wagi, wzrostu, oraz kondycji człowieka. Jest to jeden z głównych parametrów oceniających wydolność oddechową naszego organizmu.

Im głębszy oddech (im większa pojemność płuc), tym więcej powietrza przenika do pęcherzyków płucnych i dzięki temu do krwi dociera więcej tlenu. A im więcej tlenu w krwi, tym lepsze jest nasze samopoczucie.

Pojemność płuc określa ile powietrza zmieści się w płucach danej osoby. Na całkowitą pojemność płuc- TLC, składa się RV- pojemność zalegająca i VC- pojemność życiowa, można ją zmierzyć w badaniu zwanym spirometrią. Przeciętnie u mężczyzny pojemność płuc wynosi między 4,5-5 litrów, u kobiety zaś około 3,2 litra.

Wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na pracę płuc, dlatego osoby uprawiające sport mają większą pojemność płuc, ich wartość wynosi pomiędzy 6 a 8 litrów.

 

Prawidłowy oddech

Oddech jest bardzo ważny, ponieważ wzmacnia naszą odporność, usprawnia pracę układu limfatycznego. Kiedy oddychamy prawidłowo, czyli spokojnie więcej tlenu wdychamy do naszych płuc. Prawidłowy oddech opóźnia proces starzenia, usprawnia pracę mózgu i pomaga opanować stres, który towarzyszy nam na co dzień. Dlatego warto wprowadzić ćwiczenia oddechowe do naszego codziennego życia.

 

Lepsza wydolność oddechowa

Poprzez regularne ćwiczenia i dbanie o zdrowy styl życia możemy osiągnąć większą wydolność płuc. Oto kilka sposobów które pomogą nam to osiągnąć:

 

Aktywność fizyczna

Samo uprawianie sportu pozytywnie wpływa na zwiększenie pojemności płuc. Pomóc w tym może odpowiedni dobór ćwiczeń. Ćwiczenia aerobowe takie jak pływanie, bieganie, jazda na rowerze wykonywane regularnie mogą zwiększyć pojemność płuc.

Trening interwałowy polegający na krótkotrwałym zwiększeniu intensywności ćwiczeń, a następnie na odpoczynku również przyczynia się do lepszej wydolności płuc.

Dlatego podczas regularnego wysiłku fizycznego zwiększamy kilkakrotnie wydolność naszego organizmu.

 

 

trening

 

Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe mają to do siebie że można je wykonywać w domu, przeplatając je swoimi domowymi obowiązkami, lub siedząc na kanapie przed telewizorem. Regularne ćwiczenia oddechowe przyczyniają się do zwiększenia pojemności płuc, wzmacniają mięśnie oddechowe i pomagają poprawić wydolność oddechową, poprawiają również wytrzymałość organizmu. Ważne jest to, że ćwiczenia oddechowe uczą prawidłowego oddechu.

 

A oto kilka przykładów najbardziej popularnych ćwiczeń oddechowych:

  • Podczas wchodzenia po schodach należy spleść dłonie za plecami na wysokości pośladków i przy każdym oddechu wypinać klatkę piersiową.
  • Włóż słomkę do butelki do połowy wypełnioną wodą i biorąc głęboki wdech, wdmuchuj przez nią jak najdłużej powietrze.
  • Leżąc na plecach, na brzuchu połóż książkę i unoś ją oddychając do przepony.
  • W pozycji siedzącej opuść ręce, podnieś je ponad głowę biorąc wdech, opuszczaj ponownie z wydechem.

 

Regularnie wykonywane ćwiczenia oddechowe, przynoszą znaczącą zmianę już po kilku tygodniach i pozytywnie wpływają na nasz układ oddechowy i pomagają zwiększyć pojemność płuc.

 

Tlenoterapia

Metoda leczenia tlenem -tlenoterapia, polega na zwiększeniu stężenia tlenu we wdychanym powietrzu. Metoda ta stosowana jest najczęściej u osób z zespołem ostrej niewydolności oddechowej, leczenia choroby płuc, lub innych chorób związanych z układem oddechowym. Taką terapię w warunkach domowych umożliwia koncentrator tlenu, który pobiera powietrze z otoczenia i absorbuje azot, dzięki temu do organizmu chorej osoby trafia tlen o ponad 90% stężeniu.

 

koncentrator tlenu

 

Dla kogo przeznaczony jest koncentrator tlenu.

Koncentrator tlenu głównie zalecany jest przy chorobach układu oddechowego, schorzeniach kardiologicznych czy onkologicznych.

 

Z racji tego że tlenoterapia to uniwersalna metoda wzmacniająca organizm i poprawiają jego funkcjonowanie, decydują się na nią coraz częściej ludzie zdrowi.

  • Stosowany jest m.in. w kulturystyce, ponieważ po wysiłku podnosi poziom regeneracji i wydolności organizmu.
  • Wykorzystywany jest w kosmetologii ponieważ spowalnia procesy starzenia i poprawia sprawność umysłową.
  • Niweluje również skutki wdychania smogu, przez zapewnienie czystego tlenu.

 

Rzucenie palenia i unikanie zanieczyszczeń

Jednym z głównych czynników wpływających na uszkodzenie płuc i zmniejszenie ich wydolności jest tytoń. Aby utrzymać zdrowe płuca należy rzucić palenie, oraz unikać przebywania i wdychania dymu tytoniowego. Należy również unikać miejsc z zanieczyszczonym powietrzem, ponieważ wdychanie go może prowadzić do uszkodzenia płuc.

 

Zdrowo się odżywiaj i dbaj o higienę

W utrzymaniu zdrowych płuc, na co dzień pomoże zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały. Nie należy zapominać o tym, że dbanie o higienę również pomaga nam unikać infekcji dróg oddechowych. Należy pamiętać o regularnym myciu rąk szczególnie w okresach sezonowych zachorowalności. Nie zapominajmy że ważne są regularne kontrole lekarskie w celu ocenienia stanu zdrowia płuc i wczesne wykrycie ewentualnych problemów.

 

kontrola lekarska

 

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy postawisz na tradycję i ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia wytrzymałościowe, czy też na bardziej innowacyjne metody jak koncentrator tlenu, stosując się do powyższych wskazówek, zauważysz że oddychasz lżej i lepiej!

 

 

Masz pytania dotyczące sprzętu?

 

obrazek blogowy nr. 1

Tlenoterapia

Tlen jest nam niezbędny do życia. W normalnych warunkach i przy zdrowym organizmie jego zawartość w zwykłym powietrzu to ok. 21%, co w zupełn...

Czytaj dalej
obrazek blogowy nr. 2

Domowe leczenie tlenem

Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do życia. Człowiek bez tlenu przetrwać może do pięciu minut, ale już krótkotrwałe przerwanie dop...

Czytaj dalej
obrazek blogowy nr. 3

Zasada Działania Koncentratorów Tlenu

Wyróżniamy dwa rodzaje koncentratorów tlenowych: stacjonarne oraz przenośne. Najważniejszym parametrem urządzenia jest koncentrac...

Czytaj dalej