Jak długo można stosować koncentrator tlenu?
- Czym jest koncentrator tlenu?
- Kiedy korzystać z terapii tlenowej?
- Jak długo używać koncentratora tlenu?
- Stosowanie koncentratora tlenu
Jak działa domowy koncentrator tlenu? Jakie są wskazania do zastosowania tlenu medycznego? Jak długo stosować koncentrator tlenu? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Czym jest koncentrator tlenu?
Koncentrator tlenowy to urządzenie, służące do wytwarzania powietrza z dużą zawartością tlenu. To specjalistyczna aparatura tlenowa, która może być używana do terapii tlenowych w warunkach domowych, dlatego jest ratunkiem dla wielu osób mających problemy z oddychaniem. Domowy generator tlenu jest bezpieczniejszy od butli tlenowych, ponieważ nie stwarza niebezpieczeństwa w postaci wybuchu, a co najważniejsze może przetwarzać nieograniczone ilości powietrza.
Rodzaje koncentratorów tlenu medycznego
Osoby, chcące kupić koncentrator tlenu domowy, mają do wyboru dwa popularne rodzaje:
- stacjonarny koncentrator tlenu - tego typu urządzenia są powszechnie stosowane w szpitalach. Mają większą wydajność, dlatego są szczególnie polecane osobom z silną niewydolnością oddechową.
- przenośny koncentrator tlenu - to aparat tlenowy o mniejszych rozmiarach i niedużej wadze zasilany bateriami. Sprawdzi się u osób, które rzadziej korzystają z terapii tlenowej. Przenośny model koncentratora tlenu jest nieco mniej wydajny, ale świetnie sprawdzi się u osób, które dużo podróżują lub chcą zachować regularność tlenoterapii, przebywając również poza domem.
Możemy również podzielić koncentratory na podstawie sposobu przepływu tlenu. Wyróżniamy tutaj:
- impulsowy koncentrator tlenu przepływowego,
- generator tlenu ciągłego przepływu.
Jak działa koncentrator tlenu?
Sposób działania koncentratora tlenu jest dosyć prosty. Urządzenie w sposób ciągły pobiera powietrze z otoczenia, aby następnie odpowiednio je przetworzyć.
Powietrze to mieszanka, w skład której wchodzi tlen, azot oraz inne gazy i pyły. Powietrze pobierane przez koncentrator przepływa przez tzw. sito molekularne, które zatrzymuje cząsteczki azotu i innych gazów. W ten sposób wytwarzane jest powietrze o wysokim stężeniu tlenu, wahającym się od 90 do 96%. Średnia wydajność większości koncentratorów to około 4-5 litrów tlenu na minutę.
Urządzenie może produkować tlen medyczny nieprzerwanie nawet przez 24 godziny na dobę. W większości przypadków są to urządzenia energooszczędne, gwarantujące niskie zużycie prądu. Niektóre koncentratory tlenu dodatkowo nawilżają powietrze, dlatego podczas użytkowania takiego koncentratora, należy pamiętać o dolewaniu wody destylowanej do zbiornika nawilżacza. Do podawania tlenu służą wąsy tlenowe lub maska tlenowa. Użytkowanie koncentratora należy zawsze dostosować do zaleceń lekarza, który określi prawidłowe stężenie tlenu. Stosowanie powietrza o zbyt wysokim stężeniu tlenu może negatywnie wpłynąć na zdrowie i spowodować bóle w klatce piersiowej.
Ile kosztuje koncentrator tlenu?
Ceny domowych aparatów generujących tlen są dosyć zróżnicowanie - wahają się między 1500 a 5000 złotych. Ich cena zależy głównie od wydajności, wysokości osiąganego stężenia tlenu oraz dodatkowych funkcji. Dlatego też do tańszych rozwiązań należą z reguły nieduże, przenośne koncentratory o średniej wydajności.
Dla wielu osób nieplanowany zakup koncentratora do użytku domowego może okazać się zbyt dużym wydatkiem. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji można skorzystać z możliwości wypożyczenia koncentratora tlenu. Wynajem aparatury to dobre rozwiązanie, jeśli terapia ma mieć charakter doraźny, a nie stały. Średni koszt wynajmu koncentratora domowego wynosi około 150 złotych za miesiąc.
Kiedy korzystać z terapii tlenowej?
Koncentrator tlenowy to urządzenie zalecane osobom, które zmagają się z niewydolnością oddechową. Są to sytuacje, w których mamy do czynienia z obniżeniem saturacji, czyli spadkiem poziomu tlenu we krwi poniżej 95%. Warto wiedzieć, że spadek poziomu natlenowania krwi poniżej 90% stanowi zagrożenie dla życia.
Urządzenia te znalazły szerokie zastosowanie w trakcie procesu leczenia wielu chorób. Najczęstszą przyczyną wdrożenia terapii tlenowej są choroby układu oddechowego, wśród których wymienić należy:
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
- niewydolność oddechową,
- dysplazję oskrzelowo-płucną,
- astmę oskrzelową
- przewlekłe zapalenie oskrzeli,
- zwłóknienie płuc,
- zwłóknienie mięśnia sercowego,
- raka płuc
- dusznicę.
Koncentratory tlenu mogą być stosowane także w przypadku chorób niezwiązanych bezpośrednio z układem dróg oddechowych. Należą do nich między innymi:
- mukowiscydoza,
- przebyty zawał mięśnia sercowego,
- niewydolność krążenia,
- dławica piersiowa,
- nadciśnienie tętnicze,
- zbyt niskie ciśnienie
- bóle sercowe.
Leczenie tlenem zalecane jest także jako dodatkowe wsparcie terapii w innych dolegliwościach czy schorzeniach. Wśród nich znajduje się leczenie: migreny, objawów menopauzy, bólów menstruacyjnych, alergii, bezsenności, depresji, zespołu przewlekłego zmęczenia czy duszności o podłożu psychosomatycznym. Z tlenoterapii domowej często korzystają także osoby borykające się z dolegliwościami po przebytym zarażeniu wirusem Covid-19.
Dla kogo koncentrator tlenu nie jest wskazany?
Koncentratory tlenu umożliwiają skuteczną i bezinwazyjną terapię, jednak należy pamiętać, że nie każdy może z nich korzystać. Do głównych przeciwwskazań należą:
- przebyte urazy płuc,
- padaczka,
- napady choroby wieńcowej,
- ciąża,
- stosowanie niektórych leków (np. zawierających bleomycynę i doksorubicynę).
Jak długo używać koncentratora tlenu?
Częstotliwość i czas trwania terapii uzależniony jest przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta. Długość trwania terapii ustalana jest przez lekarza, który uwzględnia rodzaj choroby oraz związane z nią czynniki. W skrajnych przypadkach, dotyczących poważnych chorób czy ostrej niewydolności, lekarz może zalecić używanie aparatu tlenowego przez całą dobę.
Optymalnym czasem stosowania koncentratora tlenu jest czas około 15 godzin na dobę. Dla wielu pacjentów najwygodniej jest stosować koncentrator tlenu w czasie snu. Osoby korzystające z tlenoterapii domowej powinny być pod stałą opieką lekarza, który na podstawie zaobserwowanych zmian czy postępującej poprawy stopniowo będzie zmieniał stężenie tlenu medycznego oraz określał jak często i jak długo stosować koncentrator tlenu.
Stosowanie koncentratora tlenu
Koncentratory tlenu to urządzenia stosowane w celu dostarczenia tlenu medycznego do organizmu pacjenta. Działanie koncentratorów tlenu znalazło szerokie zastosowanie - stanowią one istotne wsparcie szczególnie dla osób borykających się z zaawansowaną niewydolnością oddechową, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, astmą oskrzelową oraz innymi schorzeniami układu oddechowego. Urządzenie to umożliwia skuteczne podawanie tlenu w warunkach domowych. Stosowanie koncentratora tlenowego zapewnia odpowiednie nasycenie tlenem, dzięki czemu przynosi wiele korzyści dla organizmu chorego. Stosowanie tlenoterapii domowej powinno być prowadzone pod okiem lekarza, który na podstawie dolegliwości określa jak często i jak długo stosować koncentrator tlenu.